A legfontosabb szabály az energiamegtakarításhoz, ha egyszerre csak egy háztartási gépet használunk.
A legfontosabb szabály az energiamegtakarításhoz, ha egyszerre csak egy háztartási gépet használunk. Ha ugyanis egyszerre mosunk és beindítjuk a mosogatógépet (miközben a fűtés is fullon van), a lakás energiafelhasználása 30-40 százalékkal is megugorhat.
Vásárlás, hőfok, tele dob
Első lépésként vásároljunk „A” energiahatékonysági címkéjű, energiatakarékos programmal üzemelő, alacsony energia- és vízfelhasználású, illetve részprogrammal is rendelkező mosógépet! Mossunk alacsony hőfokon, hiszen ekkor a gépnek kevésbé kell felforrósítani a vizet, így jóval kevesebbet fogyaszt. A normál szennyezettségű ruhákat elegendő 40 fokon mosni.
Energiatakarékos programmal alacsonyabb vízhőmérsékleten, de intenzívebben mos a gép. Az erősen szennyezett ruhákat mosás előtt áztassuk be, így elkerülhetjük az előmosás és a főzőprogram elindítását! Ne mossunk fél adag ruhát, mert az közel ugyanannyi energiát és vizet igényel, mint a teljes adag mosása és öblítése - használjuk ki a mosódobot! Az áramfogyasztást növelő vízkövet eltávolíthatjuk ecetes öblítéssel, vagy mosószóda használatával.
Számít a pénz, ha szárít
A szárító funkcióval kombinált mosóprogram legalább háromszor annyi energiát használ el, mint egy hagyományos mosóprogram. Egy szárítógép pedig körülbelül 2-3-szor annyi energiát fogyaszt, mint egy mosógép. A gépi szárítás tehát még a leghatékonyabb géppel is évente több tízezer forint többletkiadást jelent az áramszámlában. Ideje újra felfedezni a szárítókötelet! Vasalásnál energiát takaríthatunk meg, ha előtte csoportosítjuk a ruhákat: először az alacsonyabb, majd a magasabb hőmérsékletet igénylő darabokat vasaljuk.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.