A múlt év végén érte el a mélypontot a budapesti üzleti ingatlanpiac, különösen az irodáké és egyelőre nem látszik...
A múlt év végén érte el a mélypontot a budapesti üzleti ingatlanpiac, különösen az irodáké és egyelőre nem látszik gyors kilábalás. Ugyanez érvényes a lakáspiacra is, ezért elvileg még mindig kiváló az időpont a beszállásra vagy a költözés eldöntésére.
Kissé csökkent 2010 utolsó negyedévében a kihasználatlanság az irodapiacon (23-25 százalékról 20-21-re), de bármerre megyünk a fővárosban illetve a vidéki városokban, óriási táblákon látjuk a bérbeadók hirdetéseit. Kellemes helyzetben vannak tehát azok, akik költözni szeretnének vagy csak megszorongatni mostani bérbeadójukat.
A King Sturge nemzetközi ingatlan tanácsadó ügyvezető igazgatója, James Kinnell szerint még mindig nagyon jó alkukat köthetnek a bérlők. Összesen 632 ezer négyzetméternyi irodát nem tudnak kiadni a tulajdonosok, ez a szám ugyan csökkenni fog idén, de nem elég gyorsan. Így a bérleti díjak legfeljebb stabilan maradnak, de biztos nem nőnek. Befektetésként is kiválóak lennének az irodaházak, de ehhez garantálni kell a magas bérbe adottságot, amik manapság igen nehéz.
Raktárak vagy üzlethelyiségek esetében is érdemes újra tárgyalni a bérleti szerződéseket. Utóbbiaknál az a tendencia, hogy a bérbeadók csökkentik az alapdíjat és a forgalomhoz kötött díj arányát növelik. Ezt harcolta ki magának nagyon sok bérlő.
Több lakáspiaci elemző is azt hangsúlyozta a közelmúltban, hogy a lakástulajdonosokra továbbra is a kivárás jellemző: aki eladni akar, az jobbára az általuk meghatározott magasabb áron akarják tartani otthonukat, míg a vevők még alacsonyabb ár reményében nézelődnek. Ez nem feltétlenül igaz az új építésű lakásokra, ezek piacra kerülése nagyon lelassult, a fejlesztők pedig inkább kedvezményeket adnak, s ha ezekre sem ugranak a potenciális vásárlók, akkor 5-10 százalékkal csökkentik az árat vagy részletfizetést engednek, esetleg eltolják a részletfizetés kezdetét.
A másik lakásra vágyóknak, vagyis a költözni szándékozóknak kedvez, hogy – különböző okokból - folyamatosan bővül a kínálat. Több ezer olyan lakás is eladósorba kerülhet már a tavasz végén, amelyiknek a tulajdonosai nem tudják fizetni a hitelek részeit. Lesznek köztük 3-5 éves ingatlanok is, ezek még nem lelakottak, tehát nem kell felújítani őket.
Ha nagyobb értékű lakást szemeltünk ki, mint a miénk, akkor hitel szükséges, viszont ennek a költsége növekedett a közelmúltban. Ám még így is érdemes váltani, a nagyobb lakásoknál, házaknál ugyanis nagyobb engedményt tudunk elérni, mint amekkora a mi kisebb lakásunk/házunk eladásakor keletkező „veszteség”, vagyis a mi vevőnk által elért engedmény.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.