A toronyházakkal mindig is meg kellett küzdenie az embereknek, amióta csak tömegesen megjelentek, persze főleg az...
A toronyházakkal mindig is meg kellett küzdenie az embereknek, amióta csak tömegesen megjelentek, persze főleg az Egyesült Államokban. A mérnököknek eleinte az jelentett problémát, hogy miként „vigyék” fel a vizet a felső emeletekre. Ezt viszonylag gyorsan megoldották, hiszen növelték a víznyomást.
Manapság azonban a térerővel háborúznak: sokszor előfordul, hogy a felhőkarcolóknál egy bizonyos magasság után (általában a 15-20-dik emelet felett) már alig van megfelelő jel. Ennek az a magyarázata, hogy az érzékelők és az átjátszók főleg a földön tartózkodók elérését szolgálják, úgy szerelik fel ezeket, hogy első sorban a járdákon, utakon, vasutakon, autókban közlekedőket lehessen elérni – írja a The New York Times.
Kapcsolódó cikkek:
- Londonban hihetetlen rekordra készülnek
- Szédítő lesz a világ legmagasabb hotelje
Balesetnél, áramkimaradásnál, tűznél vagy csak egy egyszerű rosszullétnél is végzetes lehet, ha nem tudunk gyorsan segítséget kérni. Ezért nem mindegy, hogy miként lehet megoldani ezt a problémát. Nehezíti a helyzetet, hogy egyre kevesebb ingatlanban van vezetékes telefon. Egy nem régiben elvégzett és 2010 első felére vonatkozó felmérés szerint az amerikai háztartások negyedében csupán mobil készülék van, ez 2,1 százalékkal magasabb érték, mint 2009 második felében. A 25-29 éveseknek több, mint fele olyan háztartásban él, ahol már nincs vezetékes készülék.
Az irodaházakban egyre elterjedtebbek a vezeték nélküli rendszerek, de a nagy bérházakban a tulajdonosok egyáltalán nem sietnek ilyen beruházásokat végrehajtani. Néhány egyedi ingatlantulajdonos beáldozott 250-1000 dollárba kerülő különféle erősítőket, de ez nem jellemző. Ráadásul a szövetségi kommunikációs felügyelet vizsgálatot kezdett, mert egyes szolgáltatók szerint az erősítők zavart keltenek a vételi rendszereikben.
Szakértők szerint a bérházak tulajdonosai és az ingatlanfejlesztők csak mostanában kezdenek azon gondolkodni, miként lehetne beépíteni a különféle vezeték nélküli rendszerek költségeit a beruházási költségbe. Felmerült az is, hogy szélessávú rendszert telepítsenek vagy egy erősebb elosztót szereltessenek fel.
Újabban van egy reményteljes próbálkozás is, ebben az AT&T, a Verizon és a Sprint vállalatok együttesen vesznek részt. Lényege, hogy egy kisebb dobozt kap az előfizető, ez a doboz egy DSL vagy kábelmodemhez csatlakozik, s az ablaknál helyezik el, így sokkal erősebb jel érhető el. A szolgáltatók általában ingyen adják a dobozt egy-két hónapig, majd kedvezményes díjat számolnak fel a későbbiekben. Másutt, egy apartman hotelben drágább megoldást választottak: felszereltek egy kétmillió dolláros bázisállomást és elosztó központot, s a költséget beépítették az árakba.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.