A vállalkozások azonnali gyorssegélyt szeretnének, a tervet a polgármester is támogatja.
Az egyik devecseri ruhaüzletben, a vegyeskereskedésben és a húsboltban is ugyanaz a tapasztalat. Átlagosan 60 százalékkal csökkent a forgalmuk. Azt mondják, egyrészt azért, mert egy hónappal a katasztrófa után még mindig le van zárva a település, így a környékbeli falvakból nem jutnak be Devecserre a vásárlók. Másrészt szerintük a segélyezés miatt is kevesebb a vevő. Scher Csaba, az egyik húsbolt tulajdonosa elmondta: olyanok is kapnak a segélycsomagokból - amelyekben élelmiszerek, ruhaneműk és tisztítószerek is vannak -, akiknek nem járna, így ők sem vásárolnak.
Ugyanezt tapasztalja Rosta Zoltán, az egyik vegyeskereskedés tulajdonosa is. Szerinte azonnali segítségre lenne szükségük a kormánytól. A Független Hírügynökségnek azt mondta: a fennmaradásukért küzdenek, a bolt forgalma ugyanis 60 százalékkal esett vissza, a kiadásaik azonban nem csökkentek.
Toldi Tamás polgármester egyetért a vállalkozókkal a gyorssegéllyel kapcsolatban. Szerinte ennek finanszírozására két megoldás van: vagy a kármentő alapból biztosítanak pénzt a másodlagos károsultaknak, vagy ha ez nem megoldható, az önkormányzat előlegezi meg ezt. A polgármester hozzátette: az önkormányzat hamarosan dönthet arról, hogy a helyi adókat részben vagy teljes egészében elengedi.
A pénteken életbe lépett kormányhatározat szerint a gazdálkodó szervezetek és egyéni vállalkozók tulajdonában lévő ingatlanokban és a gyártott vagy a gyártáshoz szükséges termékekben esett károk enyhítését vállalja a kormány. Információink szerint ez csak a vörösiszappal közvetlenül érintett vállalkozásokra vonatkozik.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.