Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2010. május. 04. 11:01

Lesz-e napkollektor a Parlament tetején?

A washingtoni Fehér Ház tetejére Jimmy Carter elnöki ciklusa alatt szereltek fel napkollektorokat.

A washingtoni Fehér Ház tetejére Jimmy Carter elnöki ciklusa alatt szereltek fel napkollektorokat. Ezeket a konzervatív republikánus Ronald Reagan adminisztráció - amely az olajipar támogatására helyezte a hangsúlyt - minden teketória nélkül eltávolítatta 1986-ban - miközben megszüntette az előző elnök által bevezetett adójóváírást a napkollektorok beszerzése után.

Barack Obama napkollektorok között sétál
Jimmy Carter bejelenti a napkollektorok telepítését
A Fehér Ház napkollektorainak ünnepélyes átadása, 1979.

A zöld energiával foglalkozó legnagyobb amerikai cégek most azt szeretnék elérni: telepítsenek újra napkollektorokat a Fehér Ház tetejére. Számításaik szerint így 81 százalékkal lehetne csökkenteni a Fehér Ház közüzemi számláit. A Sangevity nevű zöld energetikai cég akár ingyen is felrakná a legmodernebb napelemes rendszert Michelle és Barack Obama otthonára.

Így néztek ki a napkollektorok 1979-1986 között a Fehér Házon

Az Obama adminisztráció egyébként rendkívül komolyan veszi a zöld energia kérdését. Joe Biden alelnök áprilisban jelentett be egy 450 millió dolláros öko-programot, amely az amerikai lakások energetikai, hőszigetelési felújítását célozza. Mindez a tulajdonosnak nem kerül semmibe, sőt némi megtakarításra is szert tehet. A megtakarítás a lakás régi rezsije és a felújításra felvett hitel alacsony törlesztőrészlete közötti különbségből adódik (átlagosan évi 3000 dollárral csökkennének a közüzemi díjak). Ráadásul a tömeges lakásfelújítási programmal több ezer új munkahelyet teremthetnek és jelentősen mérsékelhetik a szén-dioxid kibocsátást is.

Így néznének ki a napkollektorok a Parlament tetején

Bár műszakilag a Magyar Parlament tetejére is lehetne napkollektorokat telepíteni, célszerűbb megoldás lenne a fűtést-hűtést hőszivattyú segítségével a Duna vizéből biztosítani. Erre egyébként komoly tudományos tervek születtek az ötvenes években. "A legkisebb Duna-vízhozamból húsz fok kinyerésével 7500 MW hőenergia nyerhető” - írta Heller László energetikus professzor 1951-ben.

Heller korának nagy tudományos alakja volt. A nemzetközi hírű kutatómérnök a hőszivattyúk alkalmazásának műszaki és gazdasági feltételeiről szóló doktori disszertációját 1948-ban védte meg a zürichi egyetemen, és egész életében az ésszerű és hatékony energiagazdálkodás foglalkoztatta. Az ötvenes években ki is dolgozott egy programot Magyarország energetikai reformjára.

„Heller programjának lényege, hogy hosszútávon a földgáztüzelésű kazánokat és vízmelegítő bojlereket, valamint a villanybojlereket váltsa fel a tömegigényeket kielégítő, különböző kivitelű és üzemmódú hőszivattyú. Ezeket Magyarországon kell gyártani, magyar munkaerővel kell a konkrét helyszínekre betervezni, telepíteni, szervizelni”- mondta Hajdú György, a Fővárosi Vízművek volt igazgatója a 0 Literes Ház honlapján.

Úgy véljük, hogy ehhez a programhoz jelenleg minden lehetőség adott.

(via Inhabitat, IM-gyűjtés)

Tudatos otthon
Hirdetés
Világ Németh András 2024. november. 30. 12:30

Így halnak meg Oroszországban a semmiért az észak-koreai katonák

Amerikai illetékesek is megerősítették, hogy észak-koreaiak is voltak azok között a katonák között, akik a napokban az oroszországi Kurszk térségében életüket vesztették egy brit manőverező robotgépekkel végrehajtott ukrán támadásban. Közben az is kiderült, hogy a Putyin segítségére vezényelt távol-keleti katonák zsoldja leginkább Kim Dzsong Un diktátort és környezetét gazdagítja.