"Megszűnt Közép-Európa"
Hiába keressük a közép-európai térséget, Lengyelország és Csehország már nyugatinak számít, Magyarország és Szlovákia...
Hiába keressük a közép-európai térséget, Lengyelország és Csehország már nyugatinak számít, Magyarország és Szlovákia félúton van oda, a bolgárok, románok, nem beszélve az ukránokról és az oroszokról viszont keleten maradtak. Tim O’Sullivan befektetési főszakértő mondta ezt a CB Richard Ellis (CBRE) mai budapesti fórumán.
A nemzetközi ingatlantanácsadó több befektető gurut hívott a Duna parti kávézóba, akik persze nem mindenben értettek egyet Sullivannal és egymással is vitatkoztak, de abban azért megegyeztek: egész más a helyzet, mint 3-4 éve, térségünk piacai sokkal érettebbek lettek és megint van remény.
Miért ez az optimizmus? Azért – s ezt egy másik fő elemző, Borbély Gábor, szintén a CBRE-től mondta -, mert a befektetők elismerően szóltak az eddigi magyar kiigazító intézkedésekről. Van ugyan kockázat, hiszen nem ismerjük az új kormány konkrét terveit és a befektetők továbbra is a jól kihasznált irodaházakat és plazákat keresik, de már sokkal jobban állunk, mint Görögország vagy Portugália.
Sullivan azt mondta: a bankok sokkal óvatosabbak, de nem túlságosan óvatosak, alaposabban megvizsgálják a projekteket, pontosítják az értékeléseket, egyszóval csökkentik a kockázatot. Egy osztrák elemző azt is elárulta, hogy a budai Allee bevásárlóközpont felét 7,5 százalékos hozammal vette meg az Allianz. Eddig ez a mutató titkos volt. Ez az érték egyébként csökkenő hozamtrendet jelez, vagyis növekszik a magyar üzleti ingatlanok értéke, mivel már kisebb a kockázattal alátámasztott elvárt hozam.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.