A spanyol befektetők kivonulására jó példa a HI Grupo Kft.
A spanyol befektetők kivonulására jó példa a HI Grupo Kft., amely a spanyol befektetők magyarországi ingatlanfejlesztési tevékenységét koordinálta. A hárommillió forintos törzstőkével alapított céget három spanyol és egy magyar magánszemély hozta létre 2004-ben. A négy évig tartó óriási ingatlanboom után a cég jelenleg minimális aktivitást fejt ki - írta a Napi Gazdaság.
A HI Grupo szolgáltatása teljes körű volt, a telekfelkutatástól kezdve a tranzakciók lebonyolításán át a tervezési, műszaki, kivitelezési feladatokon keresztül az üzemeltetésig minden mozzanatot vállaltak. 20 fős alkalmazotti gárda, rengeteg külsős és a céggel szerződéses kapcsolatban lévő ügyvédi irodák dolgoztak nekik. Gyakorlatuk szerint a befektetőkkel minden projektre külön céget alapítottak, ennek a gondozását is vállalták. Jelenleg a cég "stand by" állapotban van, a munkatársak 90 százalékát elbocsátották.
Nevükhöz fűződött többek között a Dohány utcai zsinagóga melletti Herzl Passage koncepció, több Andrássy úti épület felújítása, egy Podmaniczky utcai tömb megvásárlása és a Szabadság tér sarkán álló műemlék épület felújítása, és balatoni lakópark építését is fontolgatták. Jelenleg a Podmaniczky utcai lakótömb felújítása leállt, a Szabadság téren szállodaként újjászülető műemlék épület a befejezéséhez közeledik, de a hírek szerint az üzemeltetésétől három szállodalánc is visszalépett, nagy valószínűséggel az ötcsillagos, 40 szobás hotel működtetése a spanyol tulajdonosra vár.
Grupo Milton: Sávoly, Páty
A spanyol befektetők egy másik csoportja a Grupo Milton (GM) nevű rejtélyes társaságon keresztül üzletelt Magyarországon. Mint arról korábban írtunk, e céghez fűződik a botrányos sávolyi MotoGp (Balatonring) beruházás, valamint a pátyi golfvárosnak nevezett "fejlesztés". Előbbi leállt, mivel a sorozatos botrányok hatására a magyar állam végül nem adott hitelt a projektnek. A pátyi golfvárosnál pedig az ügyészség is vizsgálódik.
A Grupo Miltonnal kapcsolatban egy sajátos, Spanyolországban jól ismert üzleti modellre derült fény. A Grupo Milton - rejtélyes magyar vezetőjén, Kovács Bence Jánoson keresztül - a Fadesa spanyol ingatlanfejlesztőnek hajtott fel üzleteket Kovács jó önkormányzati és kormányzati kapcsolataira alapozva. A magyar vezető politikusokkal kiváló kapcsolatot ápoló Kovács azt is elérte, amit a magyar vállalkozók nem: 13 milliárdos állami megahitelt kapott a sávolyi motorpálya felépítésére. Ám az üzlet a botrányok hatására kútba esett.
A cég másik nagy projekje a pátyi golfváros volt, amelynél számos jogszabályt megsértettek. Elég csak a külföldiek termőföld vásárlási tilalmának kijátszását említeni, vagy az agglomerációs törvény megkerüléést. A pátyi projekt visszásságait az Index tényfeltáró cikke leplezte le. Az ügyben a jövő nemzedékek ombudsmanja, valamint az LMP is felemelte a szavát, illetve most már az ügyészség is vizsgálódik. Azt nem tudni, hogy az események hatására a Grupo Milton mikor vonul ki Magyarországról.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.