Jól járnak azok, akik bevállalják és a festői Edinburghban vesznek lakást.
Jól járnak azok, akik bevállalják és a festői Edinburghban vesznek lakást. Brit mércével mérve még mindig megfizethető egy ottani hajlék, ám mivel növekszik a kereslet, az árak lassacskán felfelé kúsznak.
A skótok már évek óta azzal dicsekedhetnek, hogy jobban járnak az ingatlanpiacon, mint angol vagy walesi társaik. Sokkal kisebb ugyanis az áringadozás, persze a válság ott sem múlik el nyomtalanul, de például idén az első negyedévben – erről éppen a napokban jelentek meg adatok – lassabb volt a drágulás, mint bárhol a szigetországban.
Az átlagár 130 ezer font körül mozog és már négy hónapja változatlan, igaz idén márciusban ez az érték 5,6 százalékkal magasabb volt, mint tavaly ilyenkor. Perthshire és Stirling jár az élen a drágulásban. A brit átlag azonban jóval a skót érték fölött van. Londonnal összehasonlítva még nagyobb a különbség: a fővárosban az első három hónapban 2,5 százalékos volt az átlagár emelkedése, az egy évvel ezelőtti azonos időszakhoz képest pedig majdnem 16 százalékkal drágultak a lakások. Egy londoni lakásért átlag 280 ezer fontot kell fizetni.
Skócián belül egyébként relatíve Glasgow áll a legrosszabbul, szinte alig mozdul a piac. Edinburghban enyhe javulást tapasztalnak a közvetítők, Aberdeenben és környékén pedig egyenesen pezseg az élet az ingatlan irodákban. A Nationwide hálózat egyik szakértője érdekes összefüggésre mutatott rá: amikor 2009 elején zuhant az olaj ára, Aberdeenben nagyon szenvedett a piac, most, hogy megint drága a fekete arany, ismét pörög.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.