Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2010. április. 14. 09:35

Kilenc röhejes köztéri szobor

1.

1. Szenegáli emlékmű

Bár az emlékmű hivatalos elnevezése a szenegáli függetlenség szobra, az alkotás a 83 éves Abdoulaye Wade szenegáli elnök hatalmát hirdeti. A szobrot ugyanis maga az idős elnök tervezte, költsége 25 millió dollár volt. Figyeljük meg a szovjet-szocialista motívumokat, a vulkánból kiemelkedő szent családot, az erős karú férfit, amint a jövőbe tekint, a lengén öltözött, de büszke fiatal anyát, és a karön ülő gyermekét, aki a messzi távolba mutat.

2. Sztálin szobor Grúziában

A világ egyik legnagyobb tömeggyilkosának szobra Gori városában található. 1878. december 18-én Dzsugasvili néven ebben a városban született a későbbi szovjet generalisszimusz, Sztálin, aki iránt még mindig erős nosztalgia él.

3. Türkmenisztáni emlékmű

A Szovjetunió felbomlása után, 1991-ben Türkmenisztán függetlenné vált. Az ország akkori vezetője, Saparmyrat Nyýazow, megtartotta diktatórikus hatalmát. Ő emelte ezt az űrkapszulára emlékeztető szobrot saját magának az ország fővárosában, Ashgabat-ban, 1998-ban. Érdekessége, hogy a szobor törzse mindig a nap felé fordult, mintegy az elnök hatalmát hirdetve. Egyébként a muzulmán vallást és kultúrát politikai céljaira felhasználó Nyýazow volt az is, aki átnevezte az év hónapjait a családtagjainak neveire. Miután Nyýazow 2006. december 21-én váratlanul meghalt, a szobrot azonnal eltávolították a főtérről egy külvárosi területre.

4. Nagy Péter, a borzalmas

A Nagy Péter cárnak emléket állító szoborcsoport Moszkvában található és egy grúz szobrász - Zurab Tsereteli - alkotása. A szobrot Jurij Luzskov moszvai polgármester rendelte meg, ám pillanatokon belül a turisták kedvenc célpontjává vált, annak elképesztő rondasága miatt.

5. New Jersey: 9/11 emlékmű

A "Könnycsepp" elnevezésű alkotást Oroszország ajándékozta az USA-nak a 9/11 terrortámadás emlékére. Az alkotó a fent említett fantasztikus tehetségű grúz származású szobrász, Zurab Tsereteli volt. A címzett New Jersey állama először hálával fogadta a szobrot, ám később a helyi tanácsnokok - jobban megnézve a szobrot - visszautasították az ajándékot. Végül Bayonne városának egy eldugott helyén állították fel a női nemi szervre és egy sebhelyre emlékeztető "alkotást".

6. A páriák emlékműve Indiában

A páriák, másnéven dalitok, az érinthetetlenek különböző csoportjai Indiában: az indiai népesség csaknem 16 százalékát teszik ki. A hagyományos indiai társadalomban az érinthetetlenektől az indiaiak nem fogadtak el ételt, nem étkeztek és még egy légtérben sem tartózkodtak velük. Nekik kívánt emléket állítani egy befolyásos - dalit származású - politikusasszony. A probléma csak az, hogy Kumari Mayawati asszony - Uttar Pradesh állam miniszterelnöke - saját magát is szoborba öntötte a híres dalit személyiségeket ábrázoló emlékműben.

7. A sertésinfluenzás kisfiú emlékműve

Az alábbi szobor Edgar Hernandez, mexikói kisfiút ábrázolja az észak mexikói La Gloria-ban. Ő volt az, aki az országban elsőként kapta el a világszerte 14 ezer halálos áldozatot követelő sertésinfluenzát, ám - csodák csodája - túlélte a halálos kórt. Szobrát az áldozatok emlékére emelték, és erősen hasonlít a belgiumi pisilő kisfiúra, a Maneken Pis-re.

8. Dzsingisz Kán szobra

A mongóliai Ulánbátor külvárosában, közvetlenül a sivatag mellett található ez a monumentális alkotás. A 13. századi mongol uralkodónak, Dzsingisz Kánnak emléket állító szobrot 250 tonna vasból építették, és lifttel lehet felmenni a szoborcsoport tetejébe.

9. Kim Dzsong-il szobra Észak-Koreában

Kim Dzsong-il a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság diktatórikus vezetője. Kim több címet is birtokol egyszerre: ő a Nemzetvédelmi Bizottság elnöke (ez a legmagasabb állami poszt 1998 óta), a Koreai Néphadsereg főparancsnoka és a Koreai Munkáspárt főtitkára. Édesapját, az 1994-ben elhunyt Kim Ir Szent követte az ország élén. A szobrot hívei emelték a tiszteletére 2007-ben.

(via Foreignpolicy)

Tudatos otthon
Hirdetés