Jelenleg Magyarországon azért nem nem lehetséges a hitelátvállalás a lakások eladásánál, mivel a bankok az...
Jelenleg Magyarországon azért nem nem lehetséges a hitelátvállalás a lakások eladásánál, mivel a bankok az ingatlanfedezetű kölcsönt személyre szabottan adják, így ha az ingatlan gazdát cserél, lezárják a szerződést - mondta el véleményét Bánfalvi László, az Otthon Centrum Hitelcenterének vezetője a HVG hetilap legfrisebb számában.
Bár Nyugat-Európában a lakáshitel szabadon átvállalható, Magyarországon két választása van az eladónak: vagy újabb hitelt vesz fel a tartozás kiegyenlítésére, vagy készpénzben befizeti a banknak a fennmaradó összeget. Előbbi a bankok szigorodó hitelezési gyakorlata miatt nehézségekbe ütközhet, ráadásul csökkentek az ingatlanárak is.
Szélsőséges esetben az is előfordulhat, hogy az eladó bankja csak akkor adja ki az engedélyt a jelzálogjog törlésére, ha már beérkezett a pénz a számlájára - miközben a vevő bankja csak akkor utal, ha törölték a másik bank jelzálogjogát - mondta Bánfalvi.
Azt is érdemes tudni, hogy a hátralévő kölcsön visszafizetése szerződésmódosításnak minősül, amiért a bankok plusz díjat kérnek. A végtörlesztési díjnak nevezett költség jelentősen eltérhet egymástól. Van olyan bank, amely fix összegben - 35 ezer forint - határozza meg a végtörlesztés díját, ilyen például a CIB bank. De van olyan bank is, amely a kölcsönadott összeg bizonyos százalékát és fix összeget kér, ilyen például az OTP bank, amely 2010. március 1-től 1,9 százalékot + 36 000 forintos plusz költséget követel végtörlesztés esetén.
Korábban a bankok utólag is módosíthatták a végtörlesztés feltételeit. Ebben az OTP és a Raiffeisen bankok jártak az élen, amelyeket a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 2007-ben is többször megbírságolt. A Raiffeisen utólag emelte 31 ezerről 60 ezerre a végtörlesztés díját. Az OTP a szerződéskötéskor hatályos 0 százalékos díjról pedig 3,6 százalékra emelte a végtörlesztést. A GVH eljárás után mindkét bank önként vállalta, hogy visszafizeti a különbözetet az ügyfeleknek.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.