Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2010. március. 11. 14:50

Lakáslízing: versenyképes lehet a forinthitel

A lakáslízing a lakásfinanszírozás azon formája, ahol a finanszírozó a tulajdonjogot a vételár teljes kifizetéséig...

A lakáslízing a lakásfinanszírozás azon formája, ahol a finanszírozó a tulajdonjogot a vételár teljes kifizetéséig fenntartja magának. A lízingcég adásvételi szerződéssel megvásárolja a lakást az eladótól és lízingszerződéssel lízingbe adja a lízingbevevőnek. Míg a hitel esetében az ingatlanra bejegyzett elidegenítési és terhelési tilalom a finanszírozó fedezete, addig a lízingnél a jogi tulajdonlás, amiből a lízingbevevő számára számos előny adódik. A törlesztés megtörténtével – a hitelhez hasonlóan - az ügyfélnek tehermentes saját tulajdona lesz az ingatlan.

Minden más szempontból a lakáslízing a lakáshitellel teljesen megegyező, az ügyfelet ugyanazok a jogok és kötelezettségek illetik meg, mint a lakáshitelnél. Vagyis a lakás bérbe adható, illetve - lízingdíj átvállalással - többször is eladható. Fontos előny a hitelhez képest, hogy ilyenkor nem kell vagyonátruházási illetéket fizetni, ami a hitellel szemben az ingatlan értékétől függően jelentős megtakarítást is jelenthet. Elő- és végtörlesztési lehetőség van. Nem fizetés esetén az ügylet kezelése ugyanúgy történik, mint a lakáshitelnél.

Új szabályozás

A 2010. március 1-vel életbe lépő változásokkal (361/2009. XII. 30. Kormányrendelet a körültekintő hitelezésről) immár szabályozási szinten is megjelent, hogy a lakáslízing a lakásfinanszírozásnak mind az ügyfél, mind a finanszírozó számára egyik legbiztonságosabb formája. A bevezetésre került hitelezési limitszintek kapcsán a lakáslízing esetén a legmagasabb finanszírozható összeg magánszemélyek esetében – az ingatlan teljes értékére vetítve – 5%-kal magasabb, mint lakáshitelnél.

A gyakorlatban mindez azt jelenti, hogy míg lakáshitelnél – forint alapon - 75%, addig lakáslízingnél 80% finanszírozható. Például amíg egy 10 millió forint értékű lakáshoz maximálisan 7.500.000 forint lakáshitel, addig 8.000.000 forint lakáslízing vehető fel, ami a lakáshitelhez képest 6,7%-kal több finanszírozható összeget jelent.

Euro alapú konstrukciónál ugyanez az arány 60% lakáshitelnél és 65% lakáslízingnél, tehát egy 10 millió forint értékű lakáshoz maximálisan 6 millió forint lakáshitel, míg 8,3%-kal több, összesen 6.500.000 forint lakáslízing vehető fel.

A lízing konstrukció tehát már nem csak hogy új lakás esetén lényegesen olcsóbb egy hasonló kamatozású lakáshitelhez képest, de segítségével - ezentúl immár kormányrendeletben is rögzítetten - alacsonyabb önerővel lehet lakáshoz jutni, új és használt lakás esetén egyaránt.

Mint azt Dr. Dunavölgyi Mária, a hazai lakossági lakáslízing állományból több mint 50 százalékos piaci részesedéssel rendelkező OTP Lakáslízing Zrt. vezérigazgatója elmondta, a lakáslízing olcsósága annak köszönhető, hogy az újépítésű lakásoknál (nyílt végű pénzügyi lízing esetén) a lízingelt összeg 25%-os ÁFA-részét kamatmentesen, a futamidő során kis részletekben fizeti ki az ügyfél. (Lakáshitel esetén a vételár ÁFA-tartamát is meg kell finanszírozni a vásárláskor, azaz a hitel a bruttó értékre szól.)

Az OTP Lakáslízing Zrt. ráadásul április 16-ig rendkívüli akciót hirdet ügyfelei felé, amelynek keretében az induló költségeket maximum 100.000 forintos határig a folyósításkor visszatéríti ügyfelei számára. A lakáslízing jelentősége nemcsak az ügyfelek, de az ingatlanfejlesztők számára is felértékelődött. A válság következményeként - bár radikálisan lecsökkent az újonnan indított beruházások száma - így sem csökken jelentősen az eladásra váró újépítésű ingatlanok száma, még mindig 10 ezer eladásra váró új lakás keresi gazdáját az országban.

A legnagyobb lakáskínálat a fővárosban van, az összes eladásra váró lakás több mint fele itt található. A lízingpiac számára kiemelt jelentőségű, építőipari vállalkozások által kivitelezett beruházások szerepe arányaiban tovább erősödött, ezzel szemben a lakosság saját beruházásában megvalósított építkezések száma jelentősen csökkent a válság hatására.

Fontos megjegyezni, hogy a finanszírozhatósági korlát csak magánszemélyekre terjed ki, tehát vállalkozások számára euro alapon az OTP Lakáslízing Zrt. továbbra is piaci ár maximálisan 80%-ának megfelelő finanszírozást kínál.

Vállalkozások számára emiatt talán az eddiginél még jobban felértékelődik a lakáslízing termék. A magánszemélyekhez viszonyított kevesebb önerő mellett más szempontok alapján is kedvező lehet a cégeknek ez a termék: a lízingbevevő cég könyveiben szerepel és amortizálódik az ingatlan, elszámolhatóak a költségek, az egyszeri díjak, a havi kamatköltség, valamint a cégre vonatkozó adószabályoktól függően a havi lízingdíj ÁFA-része is visszaigényelhető. Az ingatlant irodaként is használhatja a lízingbevevő, vagy akár bérbe is adhatja, ilyenkor a befolyt összeg sok esetben fedezi is a havi lízingdíj jelentős részét.

Tudatos otthon
Hirdetés