A Kooho Jung & Hayeon Kelly Choi ötlete a „szimbiotikus zöld fal”, ami ökológiai szempontból is pozitív megoldás:...
A Kooho Jung & Hayeon Kelly Choi ötlete a „szimbiotikus zöld fal”, ami ökológiai szempontból is pozitív megoldás: a vastag, porózus anyagú fal összegyűjti az esővizet, megszűri és tárolja azt, így táplálva a fal külső felületén elhelyezett cserepekben található növényeket. A szimbiotikus fal javítja a levegő minőségét az építkezések környékén, ráadásul zajszűrőként is funkcionál.
Európában Edouard Francois tervez különféle „zöld falakat” és „zöld homlokzatokat” – nem kifejezetten építkezésekre, ugyanis a valódi zöldhomlokzat kialakítása időigényes folyamat. A szemnek is kellemes ökofalakhoz nincs szükség vízszivattyúkra, speciális technológiákra, mivel a növények földbe vannak ültetve, öntözésükről pedig esővízzel gondoskodnak. Francois a Párizsban található Virág Toronnyal - amelynek minden erkélyén hatalmas virágcserepek találhatók - szerzett hírnevet magának, azóta özönlenek hozzá a felkérések.
Ám nem csak újonnan épült épületek, hanem régi lakóházak is átalakíthatók „zöld falúvá”: a Francios által tervezett Jupillese-ben található nyaralókon a növényzet már akkorára nőtt, hogy szinte teljesen elrejti a ház falait. Egy montpellieri épület kőfalait pedig dróthálóval borította, amelyen majd egy hatalmas virágos függőkert fog burjánzani valamikor.
Persze a dolog forradalminak aligha tehinthető, hiszen a repkénnyel, szőlővel vagy borostyánnal befuttatott falak nálunk is gyakoriak, igaz a bogarak miatt nem feltétlenül örvendenek nagy népszerűségnek. Talán érdemes kicsit újragondolni ezt a régi, bevált módszert!
Forrás: inhabitat.com, archdaily.com
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.