A jövő energiatakarékos épületei - Az angolok megint külön utakon járnak
Mind többet hallani az úgynevezett passzívház minősítésről, amit akkor kaphat meg egy épület, ha megfelel a német...
Mind többet hallani az úgynevezett passzívház minősítésről, amit akkor kaphat meg egy épület, ha megfelel a német Passzívház Intézet (PHI, Passiv Haus Institut) által állított műszaki követelményeknek. Nagy Britannia azonban nem fogadja el a PHI-féle passzívház szabványt, helyette a kormány egy többfokozatú értékelési kódexet dolgoztatott ki, a CHS-t. A CSH (Code of Sustainable Homes, Fenntartható Otthonok Kódexe) – nevéhez hűen elsősorban a fenntarthatóságot helyezi előtérbe, amin belül 9 részterületet vizsgálnak, és ezekből áll össze a megszerezhető pontszám. A CHS kódexben vizsgálják az épület energiafelhasználását, a CO2 kibocsátást, az épületen belüli vízhasználatot, a hulladékkezelést (például, hogy van-e komposztáló), a környezetszennyezést, a csapadékkezelést (az esővíztározó plusz pontokat jelent), de a lakókörnyezet egészséges mivolta is előnyt jelent. Az értékelés összetettségét mutatja, hogy magának az építkezésnek az ökológiai lábnyomát is nézik, vagyis a nagyüzemi technológiák és a sorozatgyártás itt előnyt jelent.
Angol "zöld" házak - külön utakon járnak
A CHS rendszer a megszerzett pontszámok alapján az épületeket 1-től 6-ig terjedő skálán osztályozza, a legmagasabb pontszámot csak a fenntartható épületek kaphatják meg. A CHS-t nem alkalmazzák egységesen Nagy Britannián belül: Skóciában egyáltalán nem fogadják el a kódexet, míg Észak Írországban 2008 áprilisa óta kizárólag 3-as, vagy annál jobb osztályzatú középületeket lehet csak építeni, a 2012-es londoni olimpiára készülő Olimpiai Falu épületeinek pedig legalább 4-es osztályzatot kell elérniük a CHS skálán.
A CHS kódex kidolgozása, valamint az épületek minősítése a BRE Global (British Research Establishment) hatáskörébe tartozik, de ez a cég működteti az energetikai és környezetvédelmi szempontból leginnovatívabb építési technológiákat bemutató BRE Innovációs Parkot (BRE Park) is. Az angliai BRE Parkot azért hozták létre, hogy itt kész épületeken keresztül ismerhessék meg a látogatók a jövő korszerű, energiatakarékos építési technológiáit. A BRE szerves része annak a brit kezdeményezésnek, hogy egységes minősítési rendszer alapján értékelhessék az épületeket környezetvédelmi, energetikai szempontból, ami egyenes út a minimális követelményeket rögzítő kötelező szabvány megalkotásához.
A világ legkorszerűbb épületeinek parkja
A BRE Innovációs Parknak a 2005. júniusi nyitás óta több mint 30 000 látogatója volt, ami nagyon szép szám, hiszen a parkot leginkább az innovatív építési technológiák iránt érdeklődő szakemberek keresik fel. A nagy érdeklődés miatt hozták létre a parkon belül a Látogató Központot, ahol a legfontosabb partnerek termékeiről tudhatnak meg minden szükséges információt az érdeklődők. Ahhoz, hogy egy-egy új technológia bekerülhessen a parkba, komoly teszteken kell bizonyítani a megfelelőségét. Ezeket a technológiákat azután az úgynevezett demonstrációs épületekben a gyakorlatban is megnézhetik az érdeklődők.
A Park első épülete a Barrat Development PLC ingatlanfejlesztő által jegyzett Barrat Green House volt, ami 2007-ben nyert a Mail on Sunday lap „Home for the Future Design Award” pályázatán. A versenyen olyan tervek vehettek részt, amelyek a modern dizájn mellett a hatékony fenntarthatóságot is képviselik, de fontos volt az is, hogy az adott épület a nagy volumenben „termelő” építővállalatok által elkészíthető legyen, vagyis ne egyedi épületről legyen szó. A Barrat Green House végül a Mail on Sunday olvasóinak és a Real Estate TV nézőinek 22 000 szavazatával lett első. A Gaunt Francis által tervezett házat két éves tesztnek vetették alá, amelyben a dizájn, a felhasznált anyagok és a konstrukció vizsgázik a gyakorlatban.
A BRE Park másik érdekes épülete az Eco-TECH Organics House (Organikus Ház), ami a CHS skálán 4-es osztályzatot kapott. A Organics House energiafelhasználása fele egy hagyományos épületének, ezen kívül az ivóvízzel is takarékosan bánik, hiszen a „szürke” vizet – például a mosdóvizet – is felhasználják, például a WC öblítésére. Az Organics House igazi különlegessége azonban az alkalmazott építési technológia, amelynek során nagyüzemi méretekben, a lehető legkevesebb károsanyag kibocsátás mellett lehet energetikai szempontból korszerű épületeket előállítani.
Magyar építőipari termék a világ élvonalában
A világ egyik legnívósabb építőipari minősítő intézete, a British Research Establishment vizsgálja a magyar ProKoncept Zrt. termékét is, a hőszigetelési és az építészeti szakértők által egyaránt a jövő építőanyagának tartott, szabadalom által védett, légcsatornás ProKoncept építőanyagot. A BRE igen drága és drasztikus vizsgálatoknak veti alá a terméket: szimulációs körülmények között elemzik például, hogy miként viselkedik a szerkezet hosszan tartó eső során, ha nagy sebességgel nekimegy egy kamion, vagy ha 24 órás csőtörés történik a házban. A tesztelési sorozat után a ProKoncept a legjobb úton halad a szakma legkomolyabb standardját jelentő BPS 20-20-as certifikáció megszerzéséért.
A BRE Innovációs Parkban már épül a teljes egészében ProKoncept elemekből készülő, az angol környezetvédelmi és energetikai előírásoknak a legteljesebb mértékig megfelelni kívánó ház. A 35-ös falazat hőáteresztési mutatója 0,15 W/m2K. A magyar termék gyártói számára bíztató hír az is, hogy – látván a termék előnyeit - a fenntartható házak építésében jeleskedő angolok ProKoncept anyagokból tervezik megvalósítani azt a nagyszabású szociális lakásépítési programot, amely előírja, hogy az épületeknek a legszigorúbb úgynevezett „green-code 6” környezetvédelmi szabványnak kell megfelelniük.
Cikkünket támogatta:
|
---|
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.