Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2009. október. 26. 16:03

Megmutatjuk a Magyar Formatervezési Díj nyertes munkáit

A nyertesek munkái – a műrepülőgéptől  az orvosi képalkotó műszerig, a kismamaruhától a sírkőig - bizonyítják, hogy a...

A nyertesek munkái – a műrepülőgéptől  az orvosi képalkotó műszerig, a kismamaruhától a sírkőig - bizonyítják, hogy a design az élet minden területét áthatja, sőt időben is elkísér a születéstől a halálig. A Magyar Formatervezési Tanács létrehozta a Design Management Díjat, mellyel első alkalommal ismerték el a formatervezést tudatosan alkalmazó cégeket és szervezeteket.  A Magyar Formatervezési Díj három évtizedes fennállását Király József Kossuth-díjas belsőépítésznek átadott Életműdíjjal és egyetemistáknak kiírt poszter-pályázattal is ünnepelték.

Design Management Díj

A Design Management Díj olyan hazai vállalkozásokat és szervezeteket díjaz, amelyek a designt szervesen integrálják működésükbe, stratégiailag alkalmazzák és igénybe veszik a szervezet céljainak eléréséhez. Ezeknél a vállalatoknál a jó design előre tervezett vezetési eszköz, mely segít a szervezet versenyképességének erősítésében és a hatékonyabb gazdálkodásban.  Bendzsel Miklós, a Magyar Szabadalmi Hivatal és a Magyar Formatervezési  Tanács elnöke kiemelte, hogy a magyar vállalkozások is egyre inkább tisztában vannak azzal, hogy a formatervezés tudatos alkalmazása és az innovatív attitüd a nyereségben számokban is mérhető eredményt jelent. Ezért remélhetőleg a jövőben egyre szélesebb körben beépül a magyar cégek és intézmények tevékenységébe. Ezt támasztja alá a Design Management Díjra érkezett 58 jelölés 48 intézmény részéről, amelyek 60 százaléka elvégezte a pályázáshoz szükséges önátvilágítást.

A jelentkező cégek 80 százaléka budapesti volt, 11 pedig 1 milliárd főösszegű. A rangos hazai szakemberekből álló bírálóbizottság idén a Tungsram Schréder Zrt., és a Műcsarnok mellett tette le a voksát. A Tungsram Schréder Zrt. nagyközönség számára is ismert projektje a Szabadság híd világítása. A vállalat a design egyes elemeit termelési tevékenységében és nagyméretű projektjeiben egyaránt alkalmazza, belső designereket és külső design stúdiókat egyaránt alkalmaz a tudatos formatervezési stratégia jegyében. A design költségeket rendszeresen rögzítik az éves és üzleti tervekben. A felsővezetés, a management részt vesz designstratégia, a projekttervezés, a designer kiválasztás folyamatában.

Az intézményi kategóriában legjobbnak bizonyult Műcsarnok tevékenysége jelentősen bővült az elmúlt években az Ernst Múzeum és a Dorottya Galéria csatlakozásával. A Műcsarnok befogadó designja érvényesülni hagyja az eltérő pozícionálású szervezetek karakterét. A kiállítási design jellegzetessége, hogy annak tartalma állandóan változik, ezért egységes irányítás szükséges ahhoz, hogy konzisztens maradjon.

Magyar Formatervezési Díj

Az Európai Únió 2009-et az innováció és a kreativitás évének nyilvánította. Pohárnok Mihály, a Magyar Formatervezési Tanács bírálóbizottságának elnöke szerint a gazdasági válságból való kilábalás egyik kulcsa az innovációban és a kreativitásban, a design értékének tudatosításában rejlik. A Magyar Formatervezési Tanács által kiírt pályázatra 262 pályamű érkezett be a meghirdetett termék, terv, vizuális kommunikáció és diákmunka kategóriákban.  A termék kategória 73 pályázata 70 százalékkal volt több a tavalyinál. Pohárnok Mihály hangsúlyozta hogy a beérkezett munkák 50 százaléka, ami nagyon jó arány – esélyes volt a díjra.
A Magyar Formatervezési Díj idei nyerteseinek munkái a hazai tárgy-és formakultúra sokszínűségét hangsúlyozzák, és bizonyítják, hogy a design szerves része mindennapi életünknek.

Díjazottak:


Je Suis Belle: 2009-2010 őszi/téli kollekció
Termék kategória díjazott
Fotós: Perlaki Márton

Bendzsel Tamás: AnyScan orvosi berendezés
Termék kategória díjazott
Fotós: Tömöri Imre

Görömbei Luca: Építészeti üvegelemek
Diákmunka kategória díjazott
Fotós: Szesztay Csanád

Nagy Krisztina: PILOP, játékos eszközkészlet diszlexiás gyerekeknek
Diákmunka kategória díjazott
Fotós: Dénes Dóra

Kiss Zsombor Krisztián: Merész fotó arculat
Vizuális kommunikáció kategória
Fotós: Merész Balázs

Különdíjasok:

Maurer-Klimes Ákos; Kucsera Péter: SEEYOU, síremlék
Oktatási és Kulturális Minisztérium Kulturális Szakállamtitkárság különdíj
Termék kategória

Kovács György: Bőrkesztyű arculat és csomagolás
Oktatási és Kulturális Minisztérium Felsőoktatási és Tudományos Szakállamtitkárság különdíj
Diák kategória
Fotós: Saját fotó

Corvus Aircraft Kft.:  Corvus Racer 540
Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal különdíj
Termék kategória
Fotós: Saját fotó

Illésy Lenke: Ille-Olla kismamaruházat
Magyar Formatervezési Tanács különdíj
Termék kategória
Fotós: Mátyássy Jónás

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?