Segíthet a mostani szárazságban is. Automata öntözőrendszerek
Az automata öntözőrendszer lelke a vezérlő automatika, ami helyettünk nyitja-zárja a...
Az automata öntözőrendszer lelke a vezérlő automatika, ami helyettünk nyitja-zárja a vízcsapot, vagy kapcsolja a szivattyút. A helyzet kissé bonyolultabb, mint amikor csak slagot húzunk a csapra, és azzal öntözünk, hiszen az egész kertet szórófejekkel kell behálózni, és ezek egyidejű működtetéséhez rendszerint nincs elegendő víz. Ezért több ágat alakítunk ki, melyeket mágnes szelepekkel működtetünk a vezérlő segítségével - javasolja Zsilinszky Pál okl. kertészmérnök.
Szórófejek optimális távolsága
- Mivel a szórófejek a fejtől távolodva általában egyre kevesebb vizet adnak, a megfelelően egyenletes beöntözéshez 80 százalékos átfedéssel történő kihelyezés szükséges. Öt-hat méteres öntözési sugárig fix szórásképű, úgynevezett spray, efölött forgó felső részű, úgynevezett rotoros fejeket használunk - fejti ki a szakember. A szórófejek általában cserélhető fúvókákkal rendelkeznek, melyek a spray típusoknál lehetnek állandó - például 90, 180, 270, 360 fok - vagy fokozatmentesen változtatható szögben szórók. A rotoros fejek legtöbbje állítható szögű, de vannak 360 fokos típusok is. Cserjesoroknál, magasabb évelőknél csepegtetőcsöveket alkalmaznak, melyek közül a 30 centiméterenként kialakított 2 és 4 liter/óra kapacitású csepegtetőtestekkel ellátott változatok terjedtek el leginkább a díszkertek öntözésénél.
Takarékosabb a kézi öntözésnél!
Sokan félnek attól, hogy az automata öntözéssel igencsak megnő a vízszámlájuk. Zsilinszky Pál szerint ennek inkább az ellenkezője igaz, feltéve, hogy addig is elegendő mennyiségű vizet adtak a kert minden részébe. A jól megtervezett rendszer ugyanis nem juttat ki sehova a kelleténél több vizet, vagyis kiküszöböli a kézi öntözés mellékhatásait. Emellett éjszakai időzítéssel a párolgási veszteség akár 20-30 százalékkal is csökkenhet a nappali locsoláshoz viszonyítva.
Nem szükséges naponta öntözni
Ha már elkészült a rendszer, ki vagyunk téve az automatizmus adta lehetőségek csábításának, amelyek teljes körű kihasználása nem feltétlenül szolgálja növényeink igényeit. - Felesleges naponta többször öntözni, inkább szoktassuk rá növényeinket arra a kis kényelmetlenségre, hogy a talaj mélyebb rétegeibe is gyökeresedjenek le, és még tavasszal szoktassuk hozzá őket a kedvezőtlenebb nyári viszonyokhoz - mondja a kertészmérnök. Inkább csak laza talajon öntözzünk naponta, kötöttnél elegendő 3-5 naponként, de akkor legalább 20 milliméteres vízmennyiséggel.
A túlöntözés veszélyei
Öntözéssel teljes mértékben nem ellensúlyozható a forró nyári napok gyepszikkasztó hatása. A kijuttatott felesleges vízmennyiség laza talajon elszivárog, kötöttnél gombásodáshoz és gyökérfulladáshoz vezet, mert a fű nem képes a nagy melegben a hűtéshez szükséges mennyiségű vizet elpárologtatni. Ezért inkább fák ültetésével próbáljunk félárnyékot, növényeink számára kedvezőbb, hűvösebb mikroklímát teremteni.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.