Passzív irodaház épül: évi 41 ezer forint lesz a fűtés
Magyarországon ez lesz az első nem lakás funkciójú épület, amelynek a...
Magyarországon ez lesz az első nem lakás funkciójú épület, amelynek a minősítését is beszerzik az illetékes német minősítő intézettől. A kétszintes, 180 négyzetméter hasznos alapterületű épületet alternatív energiaforrásokkal üzemeltetik majd. Kiemelt figyelmet fordítanak egyebek között a tájolásra és a megfelelően szigetelő nyílászárókra. Így a speciális fűtési rendszer legfeljebb csak kisegítő funkciót lát el a létesítményben, amelynek becsült fűtési költsége 41 ezer forint lesz évente.
Az épület földszintjén bemutatótermet nyitnak, ahol a kereskedelmi tevékenységét erősíteni szándékozó cég kiállítja a saját asztalos üzemében készült nyílászárókat és a passzív házakhoz szükséges építőanyagokat. Az emeleten pedig irodákat rendeznek be.
A közel 50 millió forintos beruházást referencia-épületnek szánják. A passzív házak bekerülési költsége 10-20 százalékkal magasabb a hagyományos technológiával épült házakénál, a fűtési költség megtakarítás azonban ennél jóval nagyobb mértékű.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.