Erzsébetváros: mi lesz a sorsa az egykori zsidónegyednek?
Védenék az egykori zsidónegyedetA kiállítás szervezője, Perczel Anna, az...
Védenék az egykori zsidónegyedet
A kiállítás szervezője, Perczel Anna, az Óvás! Egyesület tagja a rendezvényen kifogásolta, hogy bár az UNESCO szakértői pontosan leírták, milyen megőrzési követelményeket várnának el Magyarországtól egy világörökségi terület védelmében, a jelentés pontjait - mint fogalmazott - a VII. kerület semmibe vette.
"Nem született kezelési terv, az előírt műemléki vizsgálat eredményeit pedig Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) titkosította" - mondta Perczel Anna, aki szerint a kiállítás éppen azért jött létre, hogy bemutassák, milyen jövő várna az egykori zsidónegyedre, ha a kerület betartaná az UNESCO előírásait.
Mint elhangzott, az egyesület kérésére a jövő nemzedékek ombudsmanja is vizsgálatot indított. A vizsgálat előzetese elkészült, és az pontosan feltárja a kerület szabályozási tervének hiányosságait - jelentette ki Perczel Anna, aki szerint mielőbb új szabályozási terv elfogadására kellene bírni a VII. kerületi önkormányzatot.
Nem titkos a műemléki vizsgálat
Mezős Tamás, a KÖH elnöke cáfolta, hogy az elkészült műemléki vizsgálatot titkosították volna, és arra kérte a civil szervezetek képviselőit, fáradjanak be a KÖH épületébe, ahol a saját felelősségére megmutatja a vizsgálat eredményeiből készült térképet. Kifejtette, hogy lehetőségeik korlátozottak, mert "a társadalom nem biztosít elegendő forrást" az értékes épületek megvédéséhez. Szerinte az Óvás! Egyesület azt kéri számon a hivatalon, amelyért az nem felelős. Úgy vélte, elsősorban a gazdasági szabályozási rendszert kellene átalakítani, hogy a tulajdonosok inkább a felújításban, mint a bontásban legyenek érdekeltek.
Soós Gábor, a Világörökség Magyar Nemzeti Bizottságának nemzetközi referense szerint a kialakult helyzetért elsősorban a kétszintű önkormányzatiság a felelős, amely túl nagy kompetenciákat bíz a kerületi döntéshozókra. Kifogásolta, hogy a KÖH csak az egyedi védelemben részesített épületeknél léphet fel szakhatóságként, a többi esetben viszont a kerületnek nem kell figyelembe vennie a hatóság észrevételeit. A referens arra az álláspontra helyezkedett, hogy a Centrális Galériában kiállított anyagot számos pontatlanság jellemez, bár - tette hozzá - a tárlat "segít utat vágni a városrendezés dzsungelében".
Szükség van a világörökségi törvényre
Beleznay Éva megbízott főépítész a vitában szintén az önkormányzati törvényt bírálta; szerinte a kiállítás legnagyobb hiányossága, hogy a felvázolt tervek mögül hiányzik a gazdasági koncepció. Kiemelte: mielőbb meg kell születnie a világörökségi törvénynek, de fontos egy új önkormányzati, vagy egy Budapest-törvény elfogadása is. A megbízott főépítész felidézte a 2007 végén Budapesten járt UNSECO-küldött, Michel Polge jelentését, amely szerint nem lehet sikeres városrehabilitációt végrehajtani anélkül, hogy a tulajdonosokat gazdaságilag érdekeltté teszik.
A megbeszélésen Hiller István oktatási és kulturális minisztert a tárca jogi referense képviselte, aki elmondta, hogy 2010-re elkészülhet az úgynevezett világörökségi törvény, és a napokban áll fel az a munkacsoport, amely a törvény szövegezését hajtja végre. A beszélgetésen az érintett kerületek képviselői nem jelentek meg. (MTI)
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.