Tárgyalják a magyar építőipari mentőcsomagot
A 2008 decemberében alakult munkacsoport által február 16-án benyújtott...
A 2008 decemberében alakult munkacsoport által február 16-án benyújtott határozati javaslatot az ellenzéki képviselők, egyebek közt Latorcai János (KDNP) bizottsági alelnök és Matolcsy György (Fidesz) is üdvözölte és fontos lépésnek tartotta. Az ágazati válságkezelő programot ugyancsak örömmel fogadták az építőipari érdekképviseletek bizottsági ülésen felszólaló képviselői is.
Baráth Etele felszólalásában arról beszélt, hogy az építőipar "a világgazdaság lakmuszpapírja", hiszen érzékenysége révén előrejelzi a válságokat, egyszersmind a válság leküzdésének egyik kulcsterülete is az ágazatban foglalkoztatottak magas száma miatt. Az MSZP-s politikus szerint az építőipar két fő problémája jelenleg a megrendelések alacsony értéke, valamint a banki szféra "elhidegülése a gazdaságtól", s az ezzel járó hitelhiány, lánc- és körbetartozások. Baráth Etele kiemelte, hogy a kkv szektor támogatásában ágazat-specifikus megoldásokra van szükség.
Matolcsy György hangsúlyozta, hogy még csak a legelején vagyunk az építőipari válság kezelésének. A volt gazdasági miniszter örömét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy úgy tűnik, mindkét politikai oldalon sikerült meghaladni azt a káros közgazdasági nézetet, miszerint a gazdaságpolitika nem jelenthet ágazati szakpolitikát.
Matolcsy György szerint az igazi kérdés az, hogyan mennek majd át a javaslatok a konkrét kormányzati munkába. Kiemelte a gazdasági bizottság kontrollszerepét, kéthavi vagy negyedéves ágazati értékelést szorgalmazva.
Bencsik János (Fidesz) úgy vélte, meg kell ragadni a válság kínálta lehetőséget az iparág "rendbetételére", hiszen erre most partnerek az építőiparban működő cégek is. Ha egyszer majd újraindul a növekedés, valószínűleg csökkeni fog az érintett vállalatok motivációja, hogy együttműködjenek a részben tevékenységüket korlátozó úgy szabályozás kidolgozásában - fejtette ki.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.