Megnyílt a Tetők-Falak-Homlokzatok szakkiállítás Budapesten
A kiállítás fő témája az épületekkel kapcsolatos...
A kiállítás fő témája az épületekkel kapcsolatos energiamegtakarítás, és ehhez kapcsolódnak a kísérő konferencia témái is. Külön szekció foglalkozik a paneles épületekkel, a zöldtetőkkel és a passzív házakkal.
Fegyverneky Sándor országos főépítész megnyitó beszédében elmondta: az Európai Unió az év végéig megalkotja azt a jogszabályt, amely kötelezővé teszi, hogy - meghatározott felkészülési idő után - csak alacsony energiaigényű középületek készülhessenek a közösség országaiban.
Az országos főépítész szólt arról is, hogy a szén-dioxid kvóta értékesítéséből befolyt pénzt csak a szén-dioxid-kibocsátást csökkentő beruházásokra lehet fordítani, ilyen például a panelprogram, és újabb zöld beruházások is indulnak. Az unió elhatározta, hogy az energia-felhasználásból 40 százalékot kitevő épületek létrehozására és működtetésére fordított részt tetemesen csökkenteni fogja. Ezért épületet - így családi házat is - felújítani csak úgy lehet, ha előtte tanúsítvány készül arról, hogy mennyi lesz a munkák után az energia-megtakarítás.
A konferencia paneles szekciójában egyebek mellett olyan felújításokat mutattak be, amelyek jelentős energia-megtakarítást eredményeztek.
A kiállításon energiatakarékos építési módokat is meg lehet ismerni. Bemutatnak például expandált polisztirol hab elemekből építhető falakat, amelyeknek a hőátbocsátása minimális. Számos anyag alkalmas az utólagos hőszigetelésre is a falakon, illetve a lapostetőkön és a tetőterekben. A jó hőszigetelés azonban együtt jár azzal, hogy géppel kell szellőztetni a házat, ennek az eszközei is megtekinthetők a bemutatón. A kiállítás péntek estig látogatható.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.