Nedves, penészes a lakása? Bemutatjuk a páramentesítőket! (árakkal)
A páramentesítő készülékek tüneti kezelésként, ideiglenes...
A páramentesítő készülékek tüneti kezelésként, ideiglenes megoldásként jöhetnek számításba. A túlzottan magas, 60-65 százalék feletti páratartalomért felelős alapproblémát, a nem megfelelő friss levegős szellőztetést nem oldják meg. Ha ehhez a magas páratartalomhoz még építészeti tervezési-kivitelezési hiányosságként hőhidak (túlzottan hideg falsarkok) is társulnak, előbb-utóbb a penész is megjelenik a lakásban.
Háromféle típus
Többféle páramentesítő készülék van kereskedelmi forgalomban, melyek valamelyest segíthetnek az épületszerkezetet gyengítő nedvességtartalom csökkentésében. A készülékek különféle elven működnek. Csiha András, okl. épületgépész mérnök, a Debreceni Tudományegyetem docense az Ingatlanmenedzsernek három típusról fejtette ki a véleményét.
Adalékanyagokkal kötik meg a nedvességet
A páramentesítők egyik csoportja a só és más speciális adalékanyagok nedvességmegkötő tulajdonságát aknázza ki: a készülék megfelelő részén elhelyezett pasztillák magukba szívják a nedvességet, a páragyűjtő tablettákat rendszeresen – hetente 1-2 alkalommal – cserélni kell. Ezek a készülékek a docens szerint akkor alkalmazhatók igazán eredménnyel, amikor intenzív vízterhelés éri az épületet (például beázás után), ám az állandóan magas páratartalom visszaszorításához ezek a készülékek nem optimálisak.
Beázások és más vizesedési "balesetek" esetén nem feltétlenül kell páramentesítőbe beruházni, ilyenkor a bérlés olcsóbb lehet. Az általunk megkérdezett cégeknél a 12-20 liter/nap kapacitású gépek heti bérleti díja 12-13 ezer Ft, de nagyobb ingatlannál 2-3 gépet is lehet csomagban bérelni, heti 20-30 ezer forintos áron. Szakértők szerint erre nem csak beázások, hanem új lakások és házak esetében is szükség lehet, ugyanis az erőltetett építési ütem miatt egy ideig ezeknél is előfordulhat vizesedés, penészesedés. Ez persze garanciális ügy, ám az ilyen nedvesség jó esetben 1-2 hét alatt eltűntethető.
Hűtve szárító gépek
A párátlanítók következő csoportját a hűtőszekrény működési mechanizmusa szerint üzemelő készülékek alkotják; ezek a párátlanítók a kompresszoros hűtve szárító gépek csoportjába tartoznak. A szakblogban részletes leírás található a működési elvről. A páramentesítő a levegőt egy ventilátor segítségével keringeti a helyiségben és a belső hőcserélőjén keresztül áramoltatva, lehűti azt. A pára a készülék hőcserélőjén csapódik le, s az erre kialakított tartályban gyűjthető össze. Ezek a páramentesítők vissza is melegítik a levegőt, így a helyiség hőmérséklete nem csökken, ellentétben a helyiségklímák alkalmazásával, melyek hűtő üzemben szintén párátlanítanak ugyan, de nem fűtik fel újra a levegőt. A legtöbb párátlanító – belső porszűrője segítségével – szűri is a levegőt. Csiha András ezeket a berendezéseket hosszú távú alkalmazáshoz megfelelőbbnek tartja a külső adalékanyaggal működő társainál. A beruházási költséget tekintve a felső határ a többszázezres, sőt, a milliós nagyságrendet is elérheti, ám a kisebb teljesítményű szobai hordozható készülékek olcsóbbak, 100 ezer forint alatti áron beszerezhetők.
Speciális bevonatok, integrált páramentesítők
A páramentesítő megoldások harmadik csoportját gyakran csúcstermékként, csúcstechnológiaként népszerűsítik a forgalmazók, működésük laikusok számára bonyolultnak tűnő fizikai elveken alapul. Ide tartoznak a speciális festékbevonatok, a falszerkezetbe, mennyezetbe integrált páramentesítők, de a hatásuk sok esetben nem meggyőző - vélekedik Csiha András.
A megoldás: külső hőszigetelés
Valós és hosszú távú eredmény a hőhidak megszüntetésével, külső hőszigeteléssel érhető el. Belső hőszigeteléssel nem javallott kísérletezni – hívja fel a figyelmet a docens. A légtechnikára is fokozott gondot kell fordítani - mondja -, különösen a jelenleg általánosan alkalmazott, szinte légtömör zárást biztosító ablakok alkalmazása esetén. Új építéseknél, vagy ablakcserés felújítások esetén is gyakori gond, hogy a tervezők, kivitelezők vagy a levegőelszívást, vagy a légbevezetést oldják csak meg, ám elfelejtik a kettőt együttesen, összehangoltan alkalmazni, s így külön-külön hatástalanok maradnak.
- Nemcsak a lakásban tartózkodóknak, hanem magának az épületnek is folyamatosan megfelelő mennyiségű friss levegőre van szüksége. Ennek hiánya rossz belső levegő minőséghez, a CO2 feldúsulásához, s vele rossz közérzethez vezet. A levegő túlzottan megnövekvő relatív nedvességtartalmának következménye pedig a hőhidas falsarkokban történő nedvességkicsapódás és penészesedés lehet. A penészgombák elszaporodása az egészségre is káros - tájékoztatott Csiha András.
Csak szaküzletben vásároljunk!
Páramentesítő készüléket megbízható – leinformálható – forrásból, lehetőleg szaküzletben vásároljanak! A használói tapasztalatok vegyesek; sokan kritikával illetik a készülékeket. Az alábbi észrevételt a Panaszfalon találtuk. „Három hete vettünk páramentesítő készüléket, mivel az ablakok nagyon párásodnak. A leírás szerint csodákat tesz a készülék, az ismertető nagyon meggyőző volt. Elhelyeztük a készüléket az egyik szekrény tetején. Eltelt egy hét, semmi változás. Két hét, semmi. Majd a harmadik hétben közvetlenül az ablakhoz raktuk a páramentesítőt. Reggel, mikor felébredtünk nem hittünk a szemüknek: az ablak párásabb volt, mint előtte. A készülék vízgyűjtő tartálya mellett és alatt is csupa víz volt minden. Szóval az a kevés pára, amit a készülék próbált magához vonzani, az sem a gyűjtőedénykébe folyt. Ekkora átverést! Egy jó nagy pohár só többre képes!”
Típus: LG DHE1660DL elektromos párátlanító, páramentesítő
Zaj: 44 dB
Szárító kapacitás: 16 liter/nap
Tudás:
- Optikai katalizátoros szagtalanító szűrő
- Meleggázos leolvasztás
- Jelzőfény (tartály telítettség és ki/bekapcsolt állás)
- Automatikus kikapcsolás
- Kivehető víztartály
- Mosható légszűrő
- Külső vízleeresztő csatlakozás
- Kerekeken gördíthető
Ára: bruttó 84 000 Ft
Típus: MIDEA MDF2-20DEN3 elektromos párátlanító, páramentesítő
Zaj: 44 dB
Szárító kapacitás: 20 liter/nap
Tudás:
- 3 l-es víztartály
- 200 m3/óra légszállítás
- Digitális LED kijelzés
- Beállítható páratartalom
- Kerekeken gördíthető, mobil kivitel
- Dizájnos megjelenés
Ára: bruttó 55 000 Ft
Típus: MIDEA MDB20-DMN3 elektromos szobai párátlanító
Zaj: 44 dB
Szárító kapacitás: 20 liter/nap
Tudás:
- 4 l-es víztartály
- 150 m3/óra légszállítás
- 20 liter/nap szárító, párátlanító kapacitás
- Jelzőfény (tartály telítettség és ki/bekapcsolt állás)
- Kerekeken gördíthető
Ára: bruttó 46 000 Ft
Típus: WDH 735 EBH elektromos páraelszívó
Szárító kapacitás: 25 liter/nap
Tudás:
- Beépített fűtés
- Időzítő funkció 1- 12 óra között
- Két ventillátorfokozat
- Automatikus leállás és fényjelzés a kondenz tartály telítettsége esetén
- Könnyen hordozható, görgős, fogantyúval emelhető
- Lemosható, antibakteriális levegőszűrő
Ára: bruttó 120 000 Ft
Típus: Hauser DH-300 elektromos páramentesítő
Zaj: 40 dB
Szárító kapacitás: 300 ml/nap
Tudás:
- Termo-elektromos működés
- Kapacitás: 300ml/nap (30°C, 80%-os relatív páratartalom mellett)
- Tartály űrtartalom: 500ml
- Automata kikapcsolás és LED jelzőfény a víztartály telítettsége esetén)
- Környezetbarát technológia
- Hordozható, könnyen mozgatható a szobában
- Nagy sebességű és hosszú élettartamú motor
- Ideális konyhába, hálószobába, tároló helyiségbe
- Teljesítmény: 60W
Ára: bruttó 10 000 Ft
Típus: UHU kálium kloridos páramentesítő
Zaj: nincs
Tudás: 80 m3-ig alkalmazható, elektromos hálózatot nem igényel
Ára: 2500-3000 Ft
Típus: Ceresit STOP Pára aktív sókristályos páramentesítő
Zaj: nincs
Tudás: 20 m2-es helyiségnél 2 hónapig elég egy tabletta
Ára: 3200 Ft (utántöltő: 2700 Ft/2 tabletta)
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.