Egyszerűbb és gyorsabb építési eljárások jönnek jövőre
A szaktárca az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében ismerteti: a...
A szaktárca az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében ismerteti: a gyorsítási program 2009-ben folytatódik, a következő évre tervezett egyszerűsítések szakmai előkészítése már megkezdődött. Az építőipari gyorsítási program már 2008-ban is fontos közigazgatási program volt, amelynek keretében több mint 30 jogszabály módosult - emlékeztet a közlemény.
A gyorsító csomag 2008-ban öt átfogó területen kezdeményezett egyszerűsítést, jellemzően a nemzetgazdaságilag kiemelt beruházásokhoz kapcsolódóan. Így jelentős változások történtek a terület- és telekszerzési eljárásban, az építési engedélyezési eljárásban, a szakmagyakorlói jogosultságok megszerzésében, az építőipari kivitelezésben, valamint az építési követelmények áttekinthetőbbé tételében. Az egyik legfontosabb változás, hogy az építési engedélyezési eljárásoknál 2008-ban bevezették az építésügyi igazgatási szakértő és az összevont hatósági eljárás intézményét, amellyel lényegesen - akár egy évvel is - csökkenthető az eljárás ideje.
A kiemelt beruházásoknál is jelentősen csökkent a szakhatósági eljárások ügyintézési határideje. Ma ezek ügyintézési ideje 15 nap, amely egy alkalommal hosszabbítható meg legfeljebb további 8 nappal. 2009. január 1-jétől hatályos az a jogszabály, amely az építésügyi szakhatóságok számát és a közreműködők körét csökkenti, tovább egyszerűsítve az engedélyezési eljárást.
Az idei évben a gyorsítási csomag keretében az általános építési engedélyezés is könnyebbé, egyszerűbbé vált. Így a például lehetőség van az elektronikus ügyintézésre az építésügyi hatósági döntéseknél, emellett több tucat építési munkához nem kell építésügyi hatósági engedély. Ugyancsak egyszerűsödött a bejelentéshez kötött építészeti-műszaki dokumentáció tartalma - olvasható a közleményben.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.