2008. november. 11. 08:12 ingatlanmenedzser.hu Utolsó frissítés: 2009. május. 06. 20:35 Ingatlan

Mérgező elemek otthon: amit tudnia kell róluk!

Toxikus nehézfémek és vegyületeik - higany, kadmium, ólom, nikkel, cink -...


Toxikus nehézfémek és vegyületeik - higany, kadmium, ólom, nikkel, cink - találhatók az elemekben és az akkumulátorokban. Különösen a higanyt, a kadmiumot és az ólmot tartalmazó elemekre és akkumulátorokra kell figyelni, ezek - hulladékká válásuk után - kifejezetten veszélyesek. A környezeti és egészségügyi kockázat annál nagyobb, minél több kerül ki a szárazelemekből a környezetbe. Íme, a leggyakoribb toxikus anyagok és hatásaik!

A higany és vegyületei 

Erősen mérgező hatásúak. A higany a bőrön keresztül felszívódva, vagy gőzeinek belégzésével kerülhet az emberi szervezetbe. Akut mérgezés esetén nyelőcső- és gyomorkárosodás lép fel. Krónikus esetben idegrendszeri tüneteket, vesekárosodást okoz. A higanyvegyületek a táplálékláncon keresztül jutnak az emberi szervezetbe és egyes szervek részleges bénulását, járászavart, látótérkiesést, nagyothallást okozhatnak.
 
Kadmium, ólom


A kadmium a táplálékláncon keresztül, vagy porának belégzésével kerülhet a szervezetbe. Erős enzimméreg. Belélegezve tüdőödémát, krónikus esetben csontelváltozást okoz, amely végső esetben halálos kimenetelű lehet. Az ólom pora és különböző vegyületei belélegezve, vagy a táplálékkal juthatnak a szervezetbe. A szervezetben felhalmozódott ólom a vörösvérsejtek elroncsolódását, gyomorbetegséget, izombénulást, izületi fájdalmakat és májbántalmakat okozhat.
 
Nikkel, cink

A nikkel a bőrön keresztül közvetlen érintkezéssel, porának belégzésével vagy a táplálékkal juthat a szervezetbe. Károsítja a belső elválasztású mirigyeket, az immunrendszert, a bőrön és a nyálkahártyán irritációt okoz. A cink vegyületeinek mérgező hatása változó. A cink-oxid gőzök légzőszervi panaszokat, a vízben oldódó és nagy mennyiségben a szervezetbe kerülő cink sók hányást, hasmenést okozhatnak.
 
Lítium, elektrolit savak, lúgok

A lítium szervezetbe kerülve idegrendszeri elváltozásokat okozhat: fáradtság, remegés, mozgászavar, izomrángás léphet fel. Az elektrolitként felhasznált savak és lúgok a környezetbe jutva a talajvíz PH-értékének megváltoztatásával okoznak környezeti károsodást. A bőrrel vagy a nyálkahártyával érintkezve maró hatásúak.

Gyűjtőpontok a weben

Ha a lemerült, már nem használatos elemek, akkumulátorok a környezetbe kerülnek, fémtartalmuk a talajba kerül, és nedvesség hatására olyan vegyületté alakul, amely a talajvízzel vándorolni kezd, bejut a táplálékláncba, és súlyos mérgezéseket okozhat.
Ezért különösen fontos, hogy az elemeket, akkumulátorokat a többi hulladéktól elkülönítve gyűjtsük. Országszerte egyre szélesebb körben elérhető a speciális gyűjtőrendszer. A gyűjtőhelyeket a www.relem.hu weboldal tartja nyilván; a „Gyűjtőpont lokátor” segítségével megkereshetik az érdeklődők a hozzájuk legközelebb eső gyűjtőhelyet.

A gyűjtőpontokon összegyűlt hulladékelemek és akkumulátorok hatósági engedéllyel rendelkező hulladékkezelő létesítménybe kerülnek, ahol az előírásoknak megfelelően ártalmatlanítják a veszélyes hulladékot.
Azon forgalmazók, kereskedők köre is megtalálható a www.remek.hu weboldalon, akik díjmentesen átveszik a kimerült, feleslegessé vált áramforrásokat, s nem kötik a visszavételt új termék vásárlásához. 

Tudatos otthon
Hirdetés