2008. szeptember. 22. 17:08 ingatlanmenedzser.hu Utolsó frissítés: 2009. június. 24. 16:16 Ingatlan

5 praktikus tipp telekvásárláshoz

A telekre költhető összeg, az építendő ház paraméterei, és a...

A telekre költhető összeg, az építendő ház paraméterei, és a család - vagy építtető - egyéni igényei együttesen határozzák meg, hogy milyen ingatlan jöhet számításba, s persze léteznek olyan általános kritériumok, amelyeket a „telekvadászat” során nem szabad figyelmen kívül hagyni.

Parcelláznak az önkormányzatok?

Az építtetők többsége ragaszkodik egy adott településhez, illetve annak vonzáskörzetéhez, a legritkább esetben költöznek távolabb csak azért, mert egy jó telket találtak. Nem ritka, hogy az adott körzetben kevés a felszabadítható telkek, de akár egyénileg, akár közvetítői segítséggel keresgélnek, minden esetben érdemes érdeklődni a helyi önkormányzatoknál, hogy terveznek-e parcellázást a közeljövőben. Ha kedvező a válasz, a helyhatóságokat érdemes arról is faggatni, mely településrészeken, és várhatóan milyen feltételekkel, kedvezményekkel, milyen áron kínálnak majd telkeket.

A telken is múlik, hogy értékálló-e a ház

Minden telket a helyszínen kell értékelni, felmérve annak előnyeit és hátrányait. Mérvadó szempont a településen belüli elhelyezkedés, a megközelíthetőség, a tömegközlekedés megoldottsága, a közművek - villany, víz, csatorna, gáz, telefon - megléte, a talaj minősége és a természetes környezeti adottságok. Elengedhetetlen a talajvíz vagy a felszín alatti rétegek vizsgálata! A túl homokos, köves talaj sem ideális, mert megnehezíti az alapozást és később a kertépítési munkálatokat. A beépíthetőség, a későbbi bővíthetőség mértékét minden esetben vizsgálni kell, az építész-tervezővel egyeztetve a rendezési tervet is érdemes tanulmányozni. A telek önmagában is értéket képvisel, a jó adottságú ingatlan garancia arra, hogy a felépített épület értékálló lesz. Nehéz értékesíteni az épületet, ha a telek kevéssé vonzó, eladható, de ennek fordítottja is igaz: ha a telek jó adottságokkal bír, presztízse van, a rá épített ingatlan könnyen gazdára talál. Célszerű szem előtt tartani a telek és a rá húzott ingatlan értékarányát, amiről sokan megfeledkeznek. A telek és a felépített főépület lehetőleg közel azonos értéket képviseljen.

Milyen a fekvése, tájolása?

A telek kiválasztásakor mindenekelőtt azt vizsgáljuk meg, hogy milyen a fekvése. Hátrány, ha például az ingatlan a szomszédos telkekhez képest mélyebben fekszik. Ilyenkor ugyanis fel kell tölteni a telket, ami nem olcsó mulatság. Az alapozás is költségesebb, az alapfalakat ugyanis a feltöltés alatti rétegig kell levinni. Arról sem szabad elfeledkezni, hogy lejtős telken költségesebb építkezni, mint sík területen. Fontos a tájolás is. Aki kertre néző nappalit szeretne, ne olyan telket válasszon, melynek az utcafrontja dél felé tájolt.

Beszédes az épített környezet

Az utcaképet, a telekhez vezető utak és járdák állapotát is érdemes alaposan szemügyre venni döntés előtt, nehogy az elszalasztott szemle később bosszúság forrása legyen. Gyermekes családoknak az is fontos szempont, hogy van-e játszótér a közelben, milyen szolgáltatások érhetők el a közelben: van-e óvoda, iskola, élelmiszerbolt. A szomszédos telkek és épületek állapotát is célszerű felmérni, sőt, a leendő szomszédokra is érdemes időt szánni, egy-egy beszélgetés során sok minden kiderülhet. A szomszédokat érdemes arról faggatni, van-e a közelben zavaró hatás: üzem, vendéglátóegység stb., mennyire hallatszik a vasút vagy a főút zaja.
 
Rendezett tulajdonviszonyok

Telekvásárlás előtt nem szabad elmulasztani annak vizsgálatát, hogy a kiszemelt ingatlan tulajdonviszonyai rendezettek-e. A tulajdoni lapon szereplő bejegyzések ellenőrzését lehetőség szerint bízzuk ügyvédre! A földhivatalból lehet kikérni a telektulajdonos adatait, s arról is itt lehet információt kapni, hogy van-e érvényes elidegenítési tilalom a telekre, teher- és permentes-e az ingatlan, nem áll-e építési tilalom, valamilyen szolgalom alatt. A földhivatali nyilvántartás az építkezéshez is fontos adatokat szolgáltat: az építésszel együtt érdemes megvitatni, megfelelő-e a telek mérete, alakja, szintvonala a tervezett építéshez, az ingatlant mely pontokon keresztezik a közművek. A telek beépíthetőségének százalékos mértékéről a helyi önkormányzatok építésügyi osztályain lehet felvilágosítást kérni. Azt is érdemes megtudakolni, hogy az épület mellett mekkora elő- vagy oldalkertet kell hagyni, hiszen ez is befolyásolhatja a ház kialakítását.

Tudatos otthon
Hirdetés