Magán bioerőmű Magyarországon: hulladékból termel áramot
Bali Anna elmondta: az erőművet 8-9 milliárd forintból építi meg a cég, és...
Bali Anna elmondta: az erőművet 8-9 milliárd forintból építi meg a cég, és 2010 második negyedévében kezdené meg működését. A tervezett létesítményben egy öt megawatt teljesítményű turbina a mezőgazdaságban, a faiparban és a háztartásokban keletkező hulladékot feldolgozva állít elő biogázt, és abból villamos- és hőenergiát. Egy hét megawattos blokk pedig biomasszát, energiaültetvényből származó fát és más növényi hulladékot fog hasznosítani.
A cégvezető hozzátette: energianövények - fűz és nyár - termesztéséhez mintegy ezer hektár földterületre kívánnak szerződést kötni a környék mezőgazdasági termelőivel. Bali Anna szerint a tervezett beruházás modell lehet a hazai mezőgazdasági vállalkozások számára, illetve a megépült és készülő hasonló üzemeknek. Eddig ugyanis az országban csak biomasszaüzemek és biogázkazánok működtek különállóan, a fornádi erőműben viszont az anyag- és az energiahasznosítás összefüggően történik majd.
A projekt jelenleg engedélyezési szakaszban van; a cég európai uniós támogatásban bízik, de Bali Anna úgy véli, az erőmű attól függetlenül is megépül. A fővárosi székhelyű Bioweg Kft. Kőszeg mellett már előkészített egy szélerőmű-beruházást, a bioenergia-termelés területén ez az első projektje.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.