Az építészeti túrákkal, egyéb színes programmal tarkított...
Az építészeti túrákkal, egyéb színes programmal tarkított Építészeti Világfesztivál központi eseménye a „World Building of the Year” díjhoz kapcsolódó pályázat. A rangos elismerésért különösebb megkötés nélkül minden építész minden országból versenybe szállhatott, azzal a feltétellel, hogy a benevezett épület 2007. január 1. és 2008. június 20. között megépült.
Minden szinten szinte minden
A tervezők tizenhét kategóriában indulhattak: modern családi házakkal, városi épületekkel, köz- kulturális és oktatási, sport, kereskedelmi, irodai, közlekedési létesítményekkel éppúgy pályázhattak, mint a természethez, szabadidőhöz, egészséghez kapcsolódó épületekkel. Extra kategóriákat is meghirdettek: hulladékenergiát újrahasznosító, illetve „régi-új” objektumokkal is nevezhettek a tervezők, de vallásgyakorlásra, elmélkedésre alkalmas létesítmények is bekerülhettek a népes mezőnybe. Nemcsak új épületekkel lehetett pályázni, felújított, átalakított, vagy rehabilitált korábbi épületek terveit is fogadták.
63 ország, 722 terv
A beérkezett pályaműveket 63 tagból álló nemzetközi „szuper-zsűri” véleményezte - Lord Norman Foster vezetésével -, minden kategóriában 3-6 zsűritag vetette vizsgálódás alá az épületeket. 2008. június 20-áig 722 épülettel neveztek 63 országból. A második fordulóba a zsűri 244 épületet juttatott tovább 43 országból; a győzelemre esélyes épületeket a fesztiválon az építészek maguk mutathatták be. A rendezvény honlapján később valamennyi benevezett tervet megtekinthetik az érdeklődők.
Magyar étterem az elődöntőben
Nem tudni, hogy a borsos nevezési díj (950 euró), vagy valami más tartotta-e vissza a magyar tervezőket, mindenesetre szerénynek mondható a részvételük a benevezett mintegy hét objektummal. A fődíjra esélyes - elődöntőbe jutott - nemzetközi tervek között mindössze egy honi pályamunkát találtunk. F. Kovács Attila belsőépítész a népszerű budapesti, V. kerületi Tom George étteremmel lépett ki a nemzetközi szakmai porondra, szórakoztatás kategóriában. (A Szabadság-tér közelében található étterem modern magyar és nemzetközi ételeket kínál.) Az egyetlen magyar mellett mexikói, ír, dán, spanyol és argentin pályamunkák szerepeltek díjesélyesként ebben a kategóriában.
Olasz egyetem a világ épülete
Miután a megválasztották a kategóriák legjobbjait, újabb megmérettetésre került sor: a kategóriák győztesei közül került ki végül a World Building of the Year díj tulajdonosa. „A világ épülete” rangos elismerést 2008-ban az ír építészekből álló Grafton Architects vehette át a milánói Luigi Bocconi Egyetem új épületegyüttesének terveiért.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.