2008. október. 08. 13:30 ingatlanmenedzser.hu Utolsó frissítés: 2008. október. 08. 20:45 Ingatlan

Enni vagy fűteni? Sokaknak nincs pénze mindkettőre

A vattabéléses csizmában, takarókba bugyolálva, mellkasán melegvizes...

A vattabéléses csizmában, takarókba bugyolálva, mellkasán melegvizes palackkal üldögélő idős asszony mintegy szimbóluma annak a 25 ezer öregnek, aki a következő télen meg fog halni Nagy-Britanniában a hideg miatt.

A "fűtési szegénység" jelensége az elmúlt években kapott erőre az országban, s mára a közfigyelem középpontjába került az energiaárak gyors növekedése miatt. Segélyszervezetek szerint országszerte már 5 millió háztartás küszködik e gonddal. Azokat az otthonokat számítják ide, amelyekben az évi összjövedelem legalább tíz százalékát költik fűtőanyagokra. 

A kormány 2000-ben azt ígérte, minden "észszerűen gyakorlati" intézkedést meghoz, hogy 2010-re felszámolja a jelenséget a leginkább érintettek esetében, de most az ügyvédei azt mondják, hogy rajta kívül álló tényezők bonyolítják a megoldást. A hivatalos adatok szerint 2005-ről 2006-ra összehasonlítható árakon 22 százalékkal nőtt a háztartások energiaköltsége. A költségek azóta még drámaiabban emelkedtek az olajárrobbanás miatt. 

A kormányzat eddig 20 milliárd fontot költött a megoldásra, de a cél elérése egyre nehezebb, s tovább nehezíti a pénzügyi válság. Kedden elterjedt a hír, hogy három brit nagybank egyenként 15 milliárd font állami tőkepótlást kért a brit pénzügyminisztertől.

A brit statisztikai hivatal szerint a viszonylag enyhe éghajlatú Nagy-Britanniában 25 ezer ember hal meg a hideg miatt kialakult betegségekben. Az erőteljesebb kormányzati intézkedések kikényszerítését célzó bírósági akciót a "Segítsd az öregeket" segélyszervezet és "A Föld barátai" kampánycsoport kezdeményezte.
 
Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Arató László (EUrologus) 2024. december. 02. 09:36

Sok jóra nem számíthat a magyar kormány az új Európai Bizottságtól

A régi lendülettel veszi elő a magyar ügyeket a decemberben hivatalba lépő testület A pénzbefagyasztásokkal kapcsolatos eljárások szigorodnak és bővülnek, nem lesz változás az EU migrációs, vagy zöldpolitikájában, és továbbra is napirenden marad a szerződésmódosítások ügye, amely többek között a vétójog eltörlését tartalmazza. Közben a kormány politikai súlya látványosan csökken.