Praktikus tippek: így újíthatja fel régi fabútorait!
Natúr fabútorok ápolása viasszalHogy mennyire tartós egy bútor, nagy...
Natúr fabútorok ápolása viasszal
Hogy mennyire tartós egy bútor, nagy mértékben függ attól, hogy milyen fából készült, s milyen felületkezelést kapott. Sokan kedvelik a natúr hatású fabútorokat, de ezek könnyen szennyeződnek, sérülékenyek s igénybevételtől függően foltosodik a felületük, sőt, repedések is megjelenhetnek rajta. A repedés leginkább a nagy hőterhelésnek kitett darabokat veszélyezteti. A sérülés viaszos kezeléssel megelőzhető, de az apróbb repedéseket is célszerű viasszal feltölteni. A viasz (például a méhviasz) óvja a fát a kiszáradástól, vékony portaszító réteget képez, így a szennyeződések is könnyebben eltávolíthatók a felületekről.
Növényi olaj: tartós és kopásálló
A natúr fabútorok ápolásához növényi olajokat, gyantát, viaszt, kovasavat, szilikátokat, facukrot, lignint, cellulózt tartalmazó természetes felületkezelő termékeket ajánlanak. Az olaj nem képez a lakkokra jellemző átjárhatatlan filmréteget; mélyen beszívódik az anyagba, impregnál, gátolja a nedvesség felszívódását. Az olaj jó alapozó, tartós, kopásálló bevonatot képez a viaszkezelés előtt.
Lakkozott bútor, a kényes szépség
A lakkozott fabútorok ugyan tartósak lehetnek, s a lakk a szennyeződésektől is védi a fát, de a sérülések, karcolások jól látható - nehezen eltüntethető - nyomot hagynak a bútorokon. Sokan azért ódzkodnak a lakk használatától, mert a szintetikus anyag „megmerevíti” a fát, a lakkal kezelt anyag nem tud „lélegezni”. A lakkozott fabútorokat enyhén nedves, majd száraz - filcmentes - ruhával célszerű áttörölni. Ha nedves a törlőkendő, a bútor foltos marad. A tisztítást követően bútorápolóval is érdemes áttörölni a felületeket, hogy a bútor szép fényes maradjon.
Kerti garnitúra tisztítása szárazon
A kerti asztalokat, székeket pácolni érdemes, növényi eredetű viaszok, olajok is megfelelőek a kezeléshez. Arra viszont érdemes figyelni, hogy az erős napfény és a hőingadozás miatt a festés és a lakkozás nem bizonyul tartósnak. A natúr kerti garnitúrák nem igényelnek gyakori vizes tisztítást, sőt, a tisztítószerek rendszeres használata kárt tehet szépségükben. A szappanos víz kímélő tisztítószer, évente két-három alkalommal célszerű alaposan átmosni a bútorokat, egyébként a száraz tisztítás ajánlott.
Bútorápolás tejjel, sörrel
A fabútorok faragott felületekein lerakódott port tollseprűvel, ecsettel vagy kefével célszerű eltávolítani. A bútorokat időnként viaszos, lehetőleg színtelen pasztával fényezzük. Régebben a megfakult bútorokat nyers tejjel frissítették fel: az előzetesen portalanított felületeket tejbe mártott filcmentes ruhával szárazra és fényesre dörzsölték. Nemcsak a tej, hanem a sör is jó bútorápoló, a tölgy-, illetve mahagóni bútoroknak szép fényt ad a folyékony kenyérrel átitatott törlőkendő.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.