2006. január. 30. 17:22 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. január. 30. 17:36 Ingatlan

Százéves társasház kapta a nívódíjat

A IX. kerület Viola utca 50. szám alatti épületet Erzsébet Királyné Házának nevezték el, mert a tizenöt lakásos újépítésű társasház története visszanyúlik a XIX. századba. A ház múltbeli története és mai átváltozása rendkívüli építészeti megvalósítást eredményezett; a szakma ezt jutalmazta.

Apácák lakták

A levéltári adatok szerint a XIX. század végére tehető a lakóépület fennállása. A házat akkori tulajdonosa ajándékozta az Erzsébet Királyné tiszteletére és emlékére épült Örökimádás templom apácáinak, a Mária Reparatrix Szerzetesrendnek. Az épületet apácák lakták, egészen a II. világháborút követő államosításig, majd az ötvenes évektől kezdve a kerületi tanács által kijelölt bérlők használták. Az egyházi ingatlanok visszaadásának tulajdoni vitái idején, évekig üresen állt, végül életveszélyessé vált. Tulajdonosa a Reparatrix rend úgy döntött, hogy eladja a telket.

Már több mint száz éve épült annak a háznak az elődje, amely a 2005. évi építőipari nívódíjat elnyerte a többlakásos lakóépület kategóriájában.

A vevő a IX. kerületi tömb rehabilitációjában 1989-től folyamatosan résztvevő Quadrat Kft lett, amely hamarosan kiírta a tervpályázatot egy társasház megvalósítására. Az akkori nyertes, Gerencsér László „kézimunkás házként” jellemzi a tervezést, mivel a ház régi és új elemeinek összehangolása másfajta munkát jelentett, mint a teljesen új építmények létrehozása. Az utcai homlokzat eredeti falként maradt meg, a többit viszont pinceszintig visszabontották, az udvari részeket pedig teljesen újként valósították meg.

„Nincsen a házban két egyforma lakás, két azonos lakótér. A galériás, a tetőtéri, a belső szinteltolásos és a hétköznapian hagyományos ugyanúgy megtalálható benne” – sorolja a tervező építész. A külső szemlélő számára a ház teljesen különböző külső és belső képe adja az épület regyediségét.

A IX. kerület főépítésze, Sersliné Kócsi Margit kétarcú épületként jellemzi a társasházat, amely ötvözi korunk építészeti követelményeit és az értékmegőrzés szándékát. „Lényegesen olcsóbb és egyszerűbb lett volna egy teljesen új épületet emelni, ám a kerületi védettség ezt nem tette lehetővé. A IX. kerület a főváros egyik legrosszabb kerületéből vonzó városrésszé vált az elmúlt években” – fűzte hozzá a főépítész.

A díjat évente ítéli oda három hazai szakmai szervezet, az ÉVOSZ, a Magyar Építőművészek Szövetsége, és az Építéstudományi Egyesület tagjaiból álló bizottság.

Tudatos otthon
Hirdetés