Ingatlan-befektetési tippek
Új sorozatunkban a hazai ingatlanpiac legfontosabb szereplői adnak ingatlan-befektetési tippeket és kommentálják a hét szakmai híreit, cikkeit. Ezen a héten Mehrli Péter, a Magyar Ingatlanszövetség elnöke válaszol kérdéseinkre.
Mit szól a hét híréhez?
Az év első negyedében 60 ezer négyzetméternyi irodaterület talált bérlőre, a teljes irodapiac pedig mintegy 10 ezer négyzetméternyi területtel bővült. A kihasználatlansági ráta enyhén csökkent.
Az A kategóriás belvárosi irodaházak iránti igény változatlan. Az irodákra nagy a kereslet, bár a piaci viszonyok alakulását nem feltétlenül a helyi kereslet és a kínálat határozza meg, hanem az, hogy hova lehet egyáltalán irodaházat építeni. Az, hogy egyre többen helyezik székhelyüket a budai oldalra, annak köszönhető, hogy ezen a környéken jók az építési lehetőségek, jobbak a parkolási adottságok, és nagyobb terek veszik körül az egyes épületeket. Itt viszonylag elegáns környezetben, a megszokott üzleti negyedtől kissé távolabb jöttek létre új irodakomplexumok. Ez a tendencia véleményem szerint folytatódni fog, mivel a minőségi irodaházakra mindig van kereslet. Bár az elmúlt évekhez hasonló volumenű fejlesztésekre nem feltétlenül van szükség, az egészséges növekedésre még mindig van igény.
Milyen ingatlanbefektetést ajánl az intézményi és a kisbefektetőknek?
A kisbefektetőknek olyan területeken érdemest lakást vásárolniuk, ahol a fejlesztések nagyban zajlanak. Jelenleg ilyen például a VIII. kerület rehabilitált vagy rehabilitáció előtt álló része. Itt korszerű, újépítésű ingatlanokba célszerű pénzt fektetni, főleg olyanokba, amelyek valamilyen szempontból egyediek, tetőteraszosak vagy luxusszínvonalúak. A kispénzű emberek figyelmébe az egyetemek, felsőoktatási intézmények környékén lévő kisebb vagy nagyobb, ugyanakkor jól szeparálható ingatlanokat ajánlanám, mivel ezeket jól ki lehet adni. Fontos, hogy ezek a lakások az ifjúság igényeinek megfelelően legyenek felújítva.
Az intézményi befektetők számára egészségcentrumok létrehozása lehet jövedelmező. Ez az egészségügyi reformok miatt egyébként is időszerű. Másik lehetőségként a magas színvonalú idősek otthonát említeném. A mai napig megtérülő befektetés a logisztikai parkok létrehozása is, annak ellenére, hogy Románia és Bulgária uniós csatlakozásával már nem Magyarország számít az Európai Unió keleti határának.
Az ingatlanguru | |