Márciusban lehet új főépítésze Budapestnek
Legkorábban márciusban lehet új főépítésze Budapestnek - közölte Demszky Gábor a főpolgármester bemutatva Beleznay Éva ideiglenes, megbízott főépítészt.
Demszky Gábor főpolgármester szerint egy olyan európai nagyvárosnak, mint Budapest, egyszerre van szüksége folytonosságra és megújulásra. Ezért óvnia kell értékeit, történelmi városképi örökségét, ugyanakkor saját javára kell fordítania a legújabb technológiai vívmányokat és építészeti trendeket.
E kettős elvárásnak tükröződnie kell a városvezetésben, ezért az új feladatokhoz és kihívásokhoz a régi szakemberek mellett fiatalabb szakemberekre, építészekre is szükség van, "akik nyomatékkal tudják képviselni Budapest megújulásának a programját" - fogalmazott Demszky.
A főpolgármester Beleznay Évát, mint a "Schneller-iskola részét" mutatta be, aki ugyanakkor "ismeri az európai és tengerentúli városépítészeti trendeket" is. Utalt arra, hogy a szakember a nemrég leköszönt Schneller István főépítész közeli munkatársa volt.
"A városnak határozott, nyitott szemléletű, a város lehetőségeinek jobb kihasználását szem előtt tartó főépítészre van szüksége" - hangoztatta Demszky Gábor, amikor bejelentette: a főépítészi pályázatot, melyre január végéig lehet jelentkezni, csütörtökön tették közzé. Közölte, azt várja az új főépítésztől, hogy a világ nagyvárosaiban bevált építészeti megoldásokat adaptálja a magyar viszonyokhoz, ösztönözze a belvárosi rehabilitációt és a külvárosi városközpontok újjáélesztését valamint a zöldterületek kiterjesztését. A főépítésznek továbbá ösztönöznie kell azt a folyamatot, amelyben a Duna Budapest főutcájává válhat.
Az új főépítész feladata, hogy a kerületi főépítészekkel való együttműködésen keresztül tegye érdekeltté a kerületeket az "egységesebb" Budapest megteremtésében, mint mondta a "rövid távú ingatlanhasznosítási célok helyett".
A főpolgármester kitért arra is, hogy a főváros, felterjesztési jogával élve, az építési törvény módosítását kezdeményezi a magas épületek szabályozásával kapcsolatban, ám erről nem kívánt részleteket elárulni. Indoklásként ugyanakkor arról beszélt, hogy "ma rendkívül széttagolt a főváros önkormányzati rendszere" és óriási a kerületek szabadsága. A Budapestre érkező turisták a világörökséget akarják látni, azt a budai és pesti sziluettet, amely a Dunáról látható, és amely egyedülálló a világon. "Ezt a sziluettet nem kívánjuk elrontani" - szögezte le Demszky, aki ugyanakkor nem zárta ki ennyire határozottan a belvároson kívül eső területeken a magas házak építésének lehetőségét.