HVG Könyvek HVG Könyvek 2024. február. 18. 19:14

Hogyan lépjünk ki a komfortzónánkból?

Ha elhagyjuk a komfortzónánkat (hogy a termékeny diszkomfortérzet állapotába jussunk), nem idegenkedünk többé annyira az újtól, a változástól – mindig lesz miből építkeznünk. Nézzünk néhány példát, hogyan gyakorolhatjuk egyszerűen ezt a kilépést! Részlet Kenyeres András Győztes gondolkodás - Bővített kiadás című könyvéből.

Új útvonal

Rendszeresen próbáljunk ki új útvonalakat napi céljaink elérésére! Ha általában gyalog járunk, keressünk új lehetőségeket, váltogassuk naponta az utcákat! Hogyha tömegközlekedünk, válasszunk másik buszt! Az új útvonalakon új arcokat látunk, új élmények érnek majd. Lehet, hogy kicsit tovább tart, amíg célba érünk, de figyeljük meg, hogyan éljük meg ezt az apró módosítást!

Próbáljunk ki új ételeket!

Az étkezési szokásukon sokan nehezen változtatnak. Próbáljunk ki olyan ételeket, amelyeket amúgy nem kóstolnánk meg! Nem kell feltétlenül megennünk, csak tegyünk próbát. Kizárt, hogy semmi sem fog ízleni, csak amit megszoktunk! A lényeg az, hogy nyissunk az új világokra, új konyhákra – külföldi utunkon például ne az otthoni ízeket keressük feltétlenül!

Üljünk, álljunk új helyre!

Amikor valaki új helyre érkezik, és leül valahová, jellemzően máskor is, például az ebédszünet után is ugyanoda ül vissza. Már ismeri a helyet, úgy, ahogy bekerült a komfortzónájába. Változtassunk ezen is tudatosan! Egészen más lehet mind a tényleges, mind az átvitt értelemben vett nézőpontunk egy új helyről. Mások mellé ülünk, más történeteket ismerhetünk meg – soha nem tudni, miből mi kerekedik ki.

Ma ilyen leszek!

Adjunk témát a napnak! Döntsük el, hogy aznap például előzékenyek leszünk, vagy nem hagyjuk, hogy felbosszantson valaki, avagy nem bírálunk senkit. Lényeg, hogy egyrészt elhatározunk és a nap során meg is valósítunk valamit (önfegyelem gyakorlása), másrészt pedig megfigyeljük, mi történik, milyen új impulzusok érnek, amikor módosítunk a napunkon. A törekvés a lényeg, hogy kipróbáljuk magunkat új helyzetben, amelyet mi magunk idéztünk elő, és tervünket nyitott füllel és szemmel véghez is visszük.

Hallgassunk új zenéket!

Mindenkinek megvan a maga zenehallgatási szokása. Manapság azonban mi sem egyszerűbb, mint hogy új zenei világokat fedezzünk fel. Nem kell feltétlenül fejjel mennünk a falnak; ha a hiphop volt a kedvencünk, lehet, hogy nem a népzene lesz az új sláger – bár már erre is láttunk példát. Keressük itt is aktívan az újat! Változtathatjuk vagy bővíthetjük a zenelejátszási, -hallgatási helyzeteket is.

Lassítsunk!

A mai világban épp nagy kihívás lehet, ha megpróbálunk lassítani. Egyszer megkérdezték Usain Boltot, a világ leggyorsabb emberét, hogy mi az, amit lassan csinál. Szerinte senki nem sétál lassabban, mint ő! Felezzük például egyszer-egyszer a sebességünket két pont között a hétköznapjainkban! Tudatosan figyeljük meg és irányítsuk a sebességünket!

Figyeljük a pillanatot!

Próbáljuk meg olykor-olykor (mondjuk, minden kedden) elhagyni egy-egy szokásunkat! Utazás közben most az egyszer ne hallgassunk zenét. Halljuk meg a körülöttünk lévő világ hangjait! Hallgassunk bele a mások beszélgetésébe! Nézzük meg a tájat részleteiben, például a városban sétálva nézzünk fel néha az épületekre! Figyeljük az embereket! Séta közben szagoljunk bele a levegőbe, és elemezzük kicsit, hogy mit érzünk; éljük meg a pillanatot!

Utazás

Ha van lehetőségünk világot látni, utazni akár belföldön, akár külföldön, legyünk nyitottak a helyi szokásokra, kultúrára, ételekre és emberekre. Próbáljunk meg beszélgetni a helyiekkel, hallgassuk meg a történeteiket! Ezek az élmények egész biztos gazdagabbá tesznek bennünket.

A fenti gyakorlatok, élmények mind-mind olyan helyzetek, amelyek közben sokkal jobban oda kell majd figyelnünk. A megszokás már nem lesz elég a megoldáshoz, így megtornáztatjuk az agyunkat. Természetesen az, hogy kipróbálunk új dolgokat, nem jelenti, hogy feltétlenül működni is fog számunkra. Itt a nyitáson, az új dolgok megtapasztalásán van a hangsúly. Legyünk türelmesek, ne adjuk fel, próbálkozzunk kitartóan! Legyünk nyitottak az új élményekre, még ha bizonytalansággal töltenek is el!

Viszont soha ne lőjünk túl a célon: az már a veszélyzóna, ahol egy további lépés már nem feltétlenül válik javunkra. Minden új helyzetben felmerül a kérdés: előrelépünk a fejlődés útján, vagy vissza, a biztonságos környezet be, a komfortzónánkba? A komfortzóna nem állandó hely. Napról napra toljuk ki a határt! Céljaink meghatározásában ezt is vegyük figyelembe! Ne legyen a célunk túl könnyen elérhető, dolgozzunk meg érte alaposan: a mindennapokban is állítsuk magunkat kihívások elé!

A fenti cikk Kenyeres András Győztes gondolkodás - Bővített kiadás című könyvének szerkesztett részlete.

Mitől lesz sikeres egy sportoló? Hogyan teljesíthetjük a maximumot úgy, hogy ne égjünk ki? Miként hasznosíthatjuk a sportolóként megtanultakat a civil életünkben? Kenyeres András sportmentáltréner könyve az elméleti háttér felvázolása mellett hazai és külföldi sportolók konkrét példáin keresztül segít a teljesítmény fokozásában. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.