A meditáció gyakorolható séta közben is. A sétálómeditáció ötvözi az elme összpontosításának képességét a céltudatos, koncentrált mozgással. Az alábbiakban egy sétálás közbeni légzőgyakorlatot mutatunk be a Sétálómeditációk című könyvből.
Születésünk pillanatától kezdve lélegzünk. Természetes módon, gondolkodás nélkül megtesszük óránként mintegy ezer alkalommal, és a legtöbbünk számára ez nem igényel erőfeszítést. Ám ha ez természetes emberi folyamat, miért kell odafigyelnünk rá a séta közbeni meditáció során?
A modern élet stresszes lehet, és a hosszan tartó stressz miatt a szimpatikus idegrendszer aktiválja az „üss vagy fuss” reakciót, ami hirtelen hormonlökettel, többek közt a kortizol nevű stresszhormon megnövekedésével jár. Éberré válunk, a pulzusunk és légzésünk felgyorsul, a testünk megfeszül.
Amikor a stresszhelyzet elmúlik, a paraszimpatikus idegrendszer újra nyugalmi helyzetbe hozza a szervezetet. Sokunk számára a modern életmód aktiválja a szimpatikus idegrendszert, és a kortizolszintünk túl hosszú időre megemelkedik, ami nehezen orvosolható hormonális egyensúlyvesztéshez vezet.
Ha tudatosan megváltoztatjuk a légzésünket, az agytól a rekeszizomig húzódó bolygóideg (nervus vagus) jelet küld az agynak, hogy erősítse a paraszimpatikus idegrendszer működését, és mérsékelje a szimpatikus idegrendszer hatását. Amikor a paraszimpatikus idegrendszer aktiválódik, a légzésünk lelassul, a pulzusunk és a vérnyomásunk lecsökken és a testünk nyugalmi állapotba kerül.
Olyan ez, mint egy villanykapcsoló: a kapcsolásával alakíthatjuk, hogyan érezzük magunkat, és ehhez mindössze mély levegőt kell vennünk vagy megváltoztatnunk a légzésünket.
A rendszer újraindításához használhatunk egyszerű légzéstechnikákat séta közben – ez lesz a sétálómeditációnk –, vagy alkalmazhatjuk azokat ülve, az otthonunkban, amikor fel akarjuk pörgetni az energiaszintünket.
Tudatos légzés
A tudatos légzés az orrunkon át a hasunkba beszívott, majd a szánkon át kifújt levegőből áll. A kilégzés olyan, akár egy finom sóhaj – képzeljük el, amint a fürdőszobatükörre lehelünk. Lélegezzünk tovább így még néhány lépésen át, összhangba hozva a kilégzést és a belégzést a lépéseink ütemével.
A kiegyensúlyozott légzés gyakorlata során csak az orrunkon át lélegzünk. Csukjuk be a szánk, és lassan szívjuk be a levegőt az orrunkon (mindkét orrlyukon) át, miközben négyig számolunk, majd lassan lélegezzünk ki az orrunkon át, miközben négyig számolunk. Hangoljuk össze a légzésünk ritmusát a járásunkéval.
Ismételjük meg ötször. Segíthet, ha a jobb kezünkön számoljuk a lélegzetvételeinket, a balon pedig a körök számát. Tartsuk a kezünket lazán a törzsünk mellett, így nem feszítjük meg a testünk.
A spirális légzés során elképzelhetjük, amint a belélegzett levegő fel-le örvénylik a gerincünk mentén, ahogy sétálunk. Vegyünk egy mély lélegzetet, és belégzés közben hagyjuk, hogy a levegő természetes módon haladjon felfelé a gerincünk mentén spirálvonalban, miközben hatig számolunk.
Kilégzés közben hagyjuk, hogy a levegő természetes módon haladjon most lefelé a gerincünk mentén spirálvonalban, miközben hatig számolunk. Ha segít, színesnek is képzelhetjük a leheletünket, és figyelhetjük, ahogy le és fel örvénylik a gerincünk mentén.
Lépésről lépésre
A gyakorlat akkor működik a legjobban, ha kikapcsolunk minden technológiai eszközt és egyedül sétálunk. Így végezzük a gyakorlatot:
1. lépés: Sétáljunk lassabban.
2. lépés: Lélegezzünk nyugodtabban.
3. lépés: Figyeljük meg, mit látunk a közelben: textúrákat, színeket, mintákat.
4. lépés: Fordítsuk a figyelmünket a távolabb látható dolgokra: textúrákra, színekre, mintákra.
5. lépés: Hangolódjunk arra, amit hallunk, azokra a hangokra is, amiket kedvelünk, és azokra is, amelyek nem tetszenek.
6. lépés: Figyeljünk tudatosan minden illatra, azokra is, amelyeket kedvelünk, és azokra is, amelyeket nem.
7. lépés: Figyeljük meg, együtt tudunk-e létezni mindezzel úgy, ahogy van.
8. lépés: Lélegezzünk ki és be séta közben.
9. lépés: Most érezzük meg a középpontunkat, a lényünk magvát.
10. lépés: Sétáljunk a középpontunkra támaszkodva, miközben erősnek és stabilnak érezzük magunkat.
A fenti cikk Danielle North Sétálómeditációk című könyvének szerkesztett részlete. North meditációs facilitátor, sikeres coach több mint 15 éve, világszerte dolgozik együtt cégvezetőkkel. Könyvét itt rendelheti meg kedvezménnyel.