HVG Könyvek HVG Könyvek 2023. november. 14. 19:31

Próbálja ki ezeket a légzőgyakorlatokat séta közben!

A meditáció gyakorolható séta közben is. A sétálómeditáció ötvözi az elme összpontosításának képességét a céltudatos, koncentrált mozgással. Az alábbiakban egy sétálás közbeni légzőgyakorlatot mutatunk be a Sétálómeditációk című könyvből.

Születésünk pillanatától kezdve lélegzünk. Természetes módon, gondolkodás nélkül megtesszük óránként mintegy ezer alkalommal, és a legtöbbünk számára ez nem igényel erőfeszítést. Ám ha ez természetes emberi folyamat, miért kell odafigyelnünk rá a séta közbeni meditáció során?

A modern élet stresszes lehet, és a hosszan tartó stressz miatt a szimpatikus idegrendszer aktiválja az „üss vagy fuss” reakciót, ami hirtelen hormonlökettel, többek közt a kortizol nevű stresszhormon megnövekedésével jár. Éberré válunk, a pulzusunk és légzésünk felgyorsul, a testünk megfeszül.

Amikor a stresszhelyzet elmúlik, a paraszimpatikus idegrendszer újra nyugalmi helyzetbe hozza a szervezetet. Sokunk számára a modern életmód aktiválja a szimpatikus idegrendszert, és a kortizolszintünk túl hosszú időre megemelkedik, ami nehezen orvosolható hormonális egyensúlyvesztéshez vezet.

Ha tudatosan megváltoztatjuk a légzésünket, az agytól a rekeszizomig húzódó bolygóideg (nervus vagus) jelet küld az agynak, hogy erősítse a paraszimpatikus idegrendszer működését, és mérsékelje a szimpatikus idegrendszer hatását. Amikor a paraszimpatikus idegrendszer aktiválódik, a légzésünk lelassul, a pulzusunk és a vérnyomásunk lecsökken és a testünk nyugalmi állapotba kerül.

Olyan ez, mint egy villanykapcsoló: a kapcsolásával alakíthatjuk, hogyan érezzük magunkat, és ehhez mindössze mély levegőt kell vennünk vagy megváltoztatnunk a légzésünket.

A rendszer újraindításához használhatunk egyszerű légzéstechnikákat séta közben – ez lesz a sétálómeditációnk –, vagy alkalmazhatjuk azokat ülve, az otthonunkban, amikor fel akarjuk pörgetni az energiaszintünket.

Tudatos légzés

HVG Könyvek

A tudatos légzés az orrunkon át a hasunkba beszívott, majd a szánkon át kifújt levegőből áll. A kilégzés olyan, akár egy finom sóhaj – képzeljük el, amint a fürdőszobatükörre lehelünk. Lélegezzünk tovább így még néhány lépésen át, összhangba hozva a kilégzést és a belégzést a lépéseink ütemével.

A kiegyensúlyozott légzés gyakorlata során csak az orrunkon át lélegzünk. Csukjuk be a szánk, és lassan szívjuk be a levegőt az orrunkon (mindkét orrlyukon) át, miközben négyig számolunk, majd lassan lélegezzünk ki az orrunkon át, miközben négyig számolunk. Hangoljuk össze a légzésünk ritmusát a járásunkéval.

Ismételjük meg ötször. Segíthet, ha a jobb kezünkön számoljuk a lélegzetvételeinket, a balon pedig a körök számát. Tartsuk a kezünket lazán a törzsünk mellett, így nem feszítjük meg a testünk.

A spirális légzés során elképzelhetjük, amint a belélegzett levegő fel-le örvénylik a gerincünk mentén, ahogy sétálunk. Vegyünk egy mély lélegzetet, és belégzés közben hagyjuk, hogy a levegő természetes módon haladjon felfelé a gerincünk mentén spirálvonalban, miközben hatig számolunk.

Kilégzés közben hagyjuk, hogy a levegő természetes módon haladjon most lefelé a gerincünk mentén spirálvonalban, miközben hatig számolunk. Ha segít, színesnek is képzelhetjük a leheletünket, és figyelhetjük, ahogy le és fel örvénylik a gerincünk mentén.

Lépésről lépésre

A gyakorlat akkor működik a legjobban, ha kikapcsolunk minden technológiai eszközt és egyedül sétálunk. Így végezzük a gyakorlatot:

1. lépés: Sétáljunk lassabban.
2. lépés: Lélegezzünk nyugodtabban.
3. lépés: Figyeljük meg, mit látunk a közelben: textúrákat, színeket, mintákat.
4. lépés: Fordítsuk a figyelmünket a távolabb látható dolgokra: textúrákra, színekre, mintákra.
5. lépés: Hangolódjunk arra, amit hallunk, azokra a hangokra is, amiket kedvelünk, és azokra is, amelyek nem tetszenek.
6. lépés: Figyeljünk tudatosan minden illatra, azokra is, amelyeket kedvelünk, és azokra is, amelyeket nem.
7. lépés: Figyeljük meg, együtt tudunk-e létezni mindezzel úgy, ahogy van.
8. lépés: Lélegezzünk ki és be séta közben.
9. lépés: Most érezzük meg a középpontunkat, a lényünk magvát.
10. lépés: Sétáljunk a középpontunkra támaszkodva, miközben erősnek és stabilnak érezzük magunkat.

A fenti cikk Danielle North Sétálómeditációk című könyvének szerkesztett részlete. North meditációs facilitátor, sikeres coach több mint 15 éve, világszerte dolgozik együtt cégvezetőkkel. Könyvét itt rendelheti meg kedvezménnyel.

Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.