A kamaszok étkezési szokásai eltérőek, de serdülőkorban több fázison is keresztülmehetnek, válogatóssá válhatnak, vagy rendszertelenül étkeznek. Néhányuknál evészavar alakul ki. Mit tehet ilyenkor a szülő?
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/17c1e0e3-0197-49cd-b9dc-19a3f45f7b3e.jpg)
A serdülő lányok fele, a fiúk negyede próbál lefogyni. Néhányuknál akkor alakul ki táplálkozási probléma, amikor az válik életük meghatározó részévé, hogy mit esznek.
Étkezési szokásaival kifejezheti a dühét, de lehet az önbántalmazás egyik formája is: így próbálhat megküzdeni azzal a fájdalmas érzéssel, hogy nem elég jó. Az evés segíthet a stressz kezelésében is, például vizsgák előtt.
Az olyan táplálkozási zavarokat, mint az anorexia – amikor valaki nagyon keveset eszik – vagy a kényszerevés – amikor titokban töm be rengeteg ételt – könnyű felismerni. A bulimia – az étkezés után előidézett hányás – ugyanakkor kevésbé feltűnő, ha nem jár a testsúly megváltozásával.
Bevált technikák - 10 alapelv
1. Fogadjuk el az érzéseit
Táplálkozási problémákhoz vezethet, ha a kamaszok úgy érzik, nem mondhatják ki negatív érzéseiket. Hagyjuk, hogy megnyíljon, még ha fáj is, amit hallunk.
2. Vegyük észre a jeleket
Az evészavarokkal küzdő kamasz nem szívesen beszél ételekről, szeret egyedül enni, nagy készleteket halmoz fel, szégyelli, ha eszik, vagy bűntudata van miatta.
3. Étkezzünk együtt
Ha aggódunk, ne adjunk neki más adagokat vagy speciális ételeket. Kezeljük egységesen az egész családot, együnk együtt, az étel helyett pedig a beszélgetésekre koncentráljunk.
4. Törjük meg a csendet
Segítsünk neki megnyílni, és kérdezzük meg egy nyugodt pillanatban: „Mi bánt?” Derítsük ki, hogy a problémái az étkezésére vagy esetleg az alvására és a tanulmányaira is kihatnak-e.
5. Számítsunk rá, hogy dühös lesz
Ha változtatni akarunk az étkezésén, attól tart, megfosztjuk a küzdési stratégiájától. Nyugtassuk meg, hogy számíthat ránk, ha beszélgetni szeretne, amitől megkönnyebbül.
6. Kerüljük az önkritikát
A tizenévesek hajlamosabbak elégedetlenkedni a saját súlyukkal, ha a körülöttük lévő felnőttek is ezt teszik.
7. Ne nyaggassuk
Ne nyaggassuk, hogy egyen, és ne démonizáljunk bizonyos ételeket. Ezzel túl nagy jelentőséget tulajdonítanánk az ételeknek, neki pedig lenne mi ellen lázadnia. Jó és rossz ételek helyett beszéljünk hétköznapi és alkalmi fogásokról.
8. Értsük meg a konfliktust
Mentális kötélhúzás zajlik a fejében. Az ennivaló az ellensége, ezért az evéstől értéktelennek érzi magát, miközben sóvárog az ételek után.
9. Törődjünk magunkkal is
Nem tudjuk, nem mi tehetünk-e az egészről. Hiszen megkönnyebbülünk, amikor kiegyensúlyozottabban eszik, és kétségbe esünk, ha visszaesést tapasztalunk. Ha kell, kérjünk segítséget.
10. Mutassunk jó példát
Figyeljünk oda, hogy egészséges étkezési szokásokat lásson otthon. Ne mérjük folyton a kalóriákat, az étrendünk legyen egészséges, kiegyensúlyozott, és csak néha csábuljunk el.
A fenti cikk a Mi jár a kamasz fejében? című könyv szerkesztett részlete.
Az Angharad Rudkin könyvében szereplő több mint 100 mindennapi helyzet segítségével megtudhatjuk, mit tegyünk, amikor gyerekünk ránk csapja az ajtót, és hogyan kezeljük például az online biztonságával, a szorongásával, az iskolai teljesítményével és a szexualitásával kapcsolatos kérdéseket. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)