A jó statisztika olyan, mint a csillagász távcsöve, a bakteriológus mikroszkópja vagy a radiológus röntgenkészüléke. Ha hajlandóak vagyunk megengedni neki, akkor a jó statisztika segít olyan dolgokat meglátnunk a minket körülvevő világgal és saját magunkkal kapcsolatban, amelyeket másképp nem vennénk észre.
Adatdetektív című könyvemben arról szeretnék meggyőzni mindenkit, hogy a statisztika igenis képes tisztán és őszintén rávilágítani a valóságra. Segíteni szeretnék abban, hogy előképzettség nélkül is mérlegre tehessük a különböző állításokat, és megtaláljuk ehhez a megbízható segítséget. Ehhez többek között megfogalmazok egy tízpontos útmutatót.
A statisztika tízparancsolata
Először is meg kell tanulnunk megállni egy pillanatra, és észrevenni a kijelentésre adott érzelmi reakciónkat ahelyett, hogy elfogadnánk vagy elutasítanánk a kijelentést azért, amilyen érzéseket kelt bennünk.
Másodszor: meg kell találnunk a módját, hogyan elegyítsük a „madártávlat” statisztikai perspektíváját a személyes tapasztalat „békaperspektívájával”.
Harmadszor: vegyük szemügyre a nekünk mutatott adatok címkéit, és tegyük fel magunknak a kérdést, hogy tényleg értjük-e, mit is írnak le.
Negyedszer: keressünk összehasonlítási lehetőségeket és kontextust, mert így helyezhetjük az adott kijelentést kellő perspektívába.
Ötödször: vessünk egy pillantást a statisztikák mögé, és vizsgáljuk meg, honnan származnak. Azt is nézzük meg, milyen egyéb adatok kallódhattak el úton-útfélen.
Hatodszor: kérdezzük meg, mi is hiányzik a kapott adatokból, és más következtetésre jutnánk-e, ha szerepelne közöttük.
Hetedszer: tegyünk fel kemény kérdéseket az algoritmusokról és az azokat vezérlő nagy adathalmazokról. Legyünk tisztában azzal, hogy intelligens átláthatóság nélkül nem bízhatunk bennük.
Nyolcadszor: figyeljünk oda jobban a hivatalos statisztika jelentette szilárd alapzatra, és a néha hősies statisztikusokra, akik védelmezik azt.
Kilencedszer: tetszetős ábrák vagy táblázatok esetén mindig nézzünk a felszín alá.
Tizedszerre pedig gondolkodjunk nyitottan, tegyük fel a kérdést, miben tévedhetünk, és hogy nem változtak-e az adatok.
Az aranyszabály
Persze a tíz parancsolat meglehetősen klisésen hangzik. És igazság szerint nem is annyira parancsolatokról van szó, mint ökölszabályokról vagy hozzáállásbeli szokásokról. Nekünk is érdemes lehet kipróbálnunk őket, ha egy számunkra érdekes statisztikai állítással találkozunk.
Természetesen nem várom senkitől, hogy minden alkalommal végigmenjen ezen a listán, valahányszor lát valamit a médiában. Kinek van erre ideje? Tíz ökölszabály sok ahhoz, hogy észben tartsuk, ezért lehet, hogy meg kellene próbálnom egyszerűsíteni a dolgokat. Rájöttem, hogy ezekben a javaslatokban van egy közös vonás; ha úgy tetszik, egy aranyszabály:
Legyünk kíváncsiak!
Tekintsünk mélyebbre, és tegyünk fel kérdéseket! Onora O’Neill filozófus egyszer kijelentette: „Az igazi bizalom nem a vak elfogadásból, hanem az aktív érdeklődésből alakul ki.” Egyetértek vele. Ha bízni akarunk a bennünket körülvevő világban, érdeklődést kell mutatnunk iránta, és fel kell tennünk néhány alapvető kérdést.
A fenti cikk Tim Harford Adatdetektív című könyvének szerkesztett részlete.
Honnan tudhatjuk, mikor hazudnak nekünk a számokkal? Hogyan szolgálja a tudományos adatokkal szembeni kétely a klímaváltozás-tagadókat? Tim Harford, az oknyomozó közgazdász új kötetében a félretájékoztatás és az összezavarás, a tényeket elferdítő kutatás és a téves motiváció labirintusába kalauzol bennünket. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.