Íme a minden idők egyik legjobb vezetőjének tartott sarkkörkutató, Ernest Shackleton receptje Margot Morrell és Stephanie Capparell könyvéből.
Sir Ernest Shackletont tartják az egyik "legnagyszerűbb vezetőnek, aki csak élt ezen a földön", mert teljes 27 fős legénysége életét meg tudta óvni, amikor zátonyra futottak az Antarktiszon, és majdnem két évre ott ragadtak.
Margot Morrell Shackleton-kutató és Stephanie Capparell újságíró összefogtak, hogy a neves sarkkutató megpróbáltatásain keresztül bemutassák Shackleton vezetői képességeit és örökérvényű módszereit. Mostani cikkünkben azt mutatjuk be röviden, hogyan, milyen elvek mentén érdemes összeállítani egy csapatot.
1. Alakítsuk ki a kemény magot
Olyan embereket gyűjtsünk magunk köré, akiket korábbi közös munkák révén már ismerünk, vagy akiket szavahihető kollégák ajánlanak nekünk!
2. A helyettesünk a legfontosabb emberünk
Olyat válasszunk, aki jól kiegészíti saját vezetői stílusunkat, lojális hozzánk, de nem egy bólogató János, és jó csapatjátékos.
3. Olyanokat alkalmazzunk, akik magukévá teszik a céljainkat
Azok, akikkel emberileg vagy szakmailag nem vagyunk azonos véleményen, csak hátráltatják a munkát.
4. Az állásinterjún legyünk kreatívak, és tegyük félre a kliséket
Ne csak a jelölt szaktudását és szakmai tapasztalatait nézzük, ássunk ennél mélyebbre! Tegyünk fel olyan kérdéseket, hogy a válaszokból kiderüljön, milyen a jelölt személyisége, értékrendje, hogyan gondolkodik a munkáról és az életről.
5. Jó kedélyű, optimista emberekkel vegyük körül magunkat!
Ők lojalitásukkal és bajtársiassággal jutalmaznak minket, ami elengedhetetlen a sikerhez.
6. Szűrjük ki a lógósokat!
Olyan embereket válasszunk, akik hajlandóak lennének bármilyen feladatot elvégezni, és a népszerűtlen munkákból is kiveszik a részüket.
7. Olyanokat alkalmazzunk, akikben megvan az a fajta tehetség és szaktudás, ami belőlünk hiányzik!
Ne érezzük fenyegetésnek a jelenlétüket: segítenek az élen maradnunk, és teljesítményükkel cégünk kiemelkedhet versenytársai közül.
8. Az új alkalmazottakkal egyértelműen tisztázzuk a feladataikat
Legyenek tisztában már az elejétől, milyen elvárásaink vannak velük szemben, és pontosan milyen javadalmazást kapnak! Sok munkakapcsolat megromlása a kommunikáció hiányával kezdődik.
9. Segítsünk embereinknek elsőrangú munkát végezni
Például azzal, hogy anyagi lehetőségeink arányában a legjobb felszereléssel, berendezésekkel látjuk el őket! Felesleges terhet rakunk a vállukra, ha elavult, megbízhatatlan eszközökkel kell dolgozniuk.
A fenti cikk A Shackleton-modell című könyv szerkesztett részlete. A HVG Könyvek friss üzleti könyveinek listáját itt nézheti meg.