2008. február. 06. 00:00 Utolsó frissítés: 2008. február. 06. 16:52 Világ

Gránát kontra ópium

Kandahári gránátalma, afganisztáni termék - a világ egyre több zöldségpiacán olvasható ez a felirat a Nyugaton is mind...

Kandahári gránátalma, afganisztáni termék - a világ egyre több zöldségpiacán olvasható ez a felirat a Nyugaton is mind népszerűbb, lédús, édes-kesernyés gyümölcs csomagolásán. Dubaiban 11 dollár az afgán import kilója, a helyben termesztett mindössze 1,5 dollár. Hozzáértők szerint a Kandahár környékén érő gránátalma a legjobb a világon. Afganisztán mindig is messze földön híres volt kiváló gyümölcseiről, a gránátalmán kívül főként a szőlőről és a sárgabarackról, valamint fűszereiről, például a heráti sáfrányról.

Az USA és Nagy-Britannia által támogatott Alternatív Gazdálkodás nevű program célja, hogy az afgán parasztok az ópium forrásául szolgáló mák helyett más terményekkel foglalkozzanak. Tavaly az afgán gazdák 30-40 ezer tonna gránátalmát gyűjtöttek be, s több mint ezer tonnát exportáltak. Az idén a termés a duplájára, a kivitel a háromszorosára nőhet.

A gránátalma az egyik legkönnyebben szállítható gyümölcs, és - a szárított gyümölcsökkel, így a mazsolával vagy a datolyával szemben - nem igényel semmilyen feldolgozást. A kereslet világszerte nő a kifacsart leve miatt kedvelt gyümölcs iránt: állítólag sok antioxidánst tartalmaz, és potenciaserkentő is. New York-i bárokban pedig egyre népszerűbbek a belőle kevert koktélok. Hátránya viszont, hogy a fák csak az elültetést követő hatodik-kilencedik évben fordulnak termőre. A tálibok 2001-es elkergetése után az USA segítségével több mint 1 millió gránátalmafát ültettek, amelyek mostanában kezdenek teremni. Az exportőröket egyelőre a kivitel költségei sem terhelik, az árut ugyanis a visszafelé üresen menő nyugati katonai teherszállító repülőgépek viszik.

Egyhektárnyi mák-, illetve gránátalma-ültetvényből nagyjából ugyanannyi, évi 3-5 ezer dollár jövedelem származhat, és mivel az ópiumot a törvény és az iszlám is tiltja, a máktermesztő gazdák meggyőzése korántsem lenne nehéz feladat. Csakhogy a drogkereskedők hitellel és a biztonság garantálásával csábítgatják a parasztokat, sőt újabban már előre megveszik a következő évi máktermést. Ha pedig ez sem hat, halállal fenyegetőznek.

Ezért - vélik szakértők - nem elég a földművesek meggyőzése, hadat kell üzenni a drogbáróknak és -kereskedőknek. Egyúttal változtatni kell azon a NATO-források által nemrég a HVG-nek is hangoztatott állásponton, hogy az afganisztáni kábítószer-termelés elleni küzdelem afgán feladat. Az ország ópiumipara a hazai össztermék (GDP) harmadát-felét teszi ki. A tavaly 34 százalékkal bővült és a világ kínálatának 93 százalékát adó afgán ópiumtermelés több mint 1 milliárd dollárnyi bevételt hozott, szemben a mindössze 1 millió dolláros gránátalmaexporttal. Miközben a megművelhető földek csupán 4 százalékán termesztik az ültetés után fél évvel már termőre forduló mákot, a belőle nyert ópiumból a korábbi évekkel ellentétben egyre nagyobb arányban a helyi - főként a pakisztáni határhoz közeli - laboratóriumokban készítenek heroint, így a kábítószer-kereskedelem jövedelméből is egyre több marad Afganisztánban.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.