Mecsettanulmány
Békés, barátságos emberek, tévedésből hozhatták kapcsolatba őket a terrorizmussal - vélekedtek a szomszédok arról a 24...
Békés, barátságos emberek, tévedésből hozhatták kapcsolatba őket a terrorizmussal - vélekedtek a szomszédok arról a 24 fiatal, 17-35 év közötti muszlimról, akiket múlt csütörtökön vett őrizetbe a Scotland Yard azzal a gyanúval, hogy utasszállító repülőgépek ellen terveztek pokolgépes támadásokat. Az értetlenség nem véletlen: a kelet-londoni Walthamstow negyedben, a fővárostól nem messze fekvő High Wycombe-ban és Birminghamben letartóztatottak szinte mindegyike belesimult az átlagemberek tömegébe.
Egy titkosszolgálati munkatárs "alvó ügynöknek" nevezte őket a The Observer című londoni hétvégi lapban, amely arról ír, hogy a szimpatizánsok kiterjedt földalatti hálózatának mozgósítása a terror fejlődésének új szakaszát jelzi. Hasonlóra a tavalyi londoni metró- és buszrobbantásoknál is volt példa: akkor is látszólag békés polgárokból lettek gyilkos terroristák. Ráadásul mindkét eset gyanúsítottai olyan muszlimok, akik Nagy-Britanniában születtek, sőt akadt európai származású társuk - a mostaniak közt három - is, aki felnőttként tért át az iszlám hitre.
Legalább nyolc gyanúsított Walthamstow-ban él, és a The Times című napilap szerint ugyanabba a - zsinagógából átalakított - Queens Road-i mecsetbe, a Masjid-E-Umerbe járt. Bár a szélsőséges muszlim csoportokat állítólag távol tartották, a mecset falai közé beengedték a magát misszionárius szervezetként beállító, konzervatív Tabligi Dzsamaatot, amelyről az FBI úgy véli, az al-Káidának toboroz újoncokat. A francia és a Fülöp-szigeteki hírszerzés szerint is szélsőséges csoportokkal cimborál a tömörülés, melynek 1989 óta legalább 400 tagja kapott terroristakiképzést pakisztáni vagy afganisztáni táborokban. A Tabligi mecsetjeibe járt a tavaly júliusi robbantások két elkövetője és az iszlámra áttért brit Richard Reid is, aki 2001-ben a cipője sarkába rejtett bombával akarta megsemmisíteni az American Airlines légitársaság Párizsból Miamiba tartó gépét.
A Tabligi Dzsamaat angliai táborait rendszeresen látogatta a londoni Metropolitan Egyetem most letartóztatott, 22 éves biokémikus-hallgatója, Vahid Zaman is. Ő vezette az iskolai iszlám kört, amelynek helyiségeiben egyebek közt a dzsihádot éltető dokumentumokat találtak. Ez csak erősítette a gyanút, hogy a brit felsőoktatási intézmények a tagtoborzó muszlim szervezetek kedvelt vadászterületévé váltak. Anthony Glees biztonsági szakértő szerint az utóbbi másfél évtizedben több mint húsz egyetemre és főiskolára szivárogtak be szélsőséges muszlim csoportok.