2006. augusztus. 16. 00:00 Utolsó frissítés: 2006. augusztus. 16. 17:59 Világ

Mecsettanulmány

Békés, barátságos emberek, tévedésből hozhatták kapcsolatba őket a terrorizmussal - vélekedtek a szomszédok arról a 24...

Békés, barátságos emberek, tévedésből hozhatták kapcsolatba őket a terrorizmussal - vélekedtek a szomszédok arról a 24 fiatal, 17-35 év közötti muszlimról, akiket múlt csütörtökön vett őrizetbe a Scotland Yard azzal a gyanúval, hogy utasszállító repülőgépek ellen terveztek pokolgépes támadásokat. Az értetlenség nem véletlen: a kelet-londoni Walthamstow negyedben, a fővárostól nem messze fekvő High Wycombe-ban és Birminghamben letartóztatottak szinte mindegyike belesimult az átlagemberek tömegébe.

Egy titkosszolgálati munkatárs "alvó ügynöknek" nevezte őket a The Observer című londoni hétvégi lapban, amely arról ír, hogy a szimpatizánsok kiterjedt földalatti hálózatának mozgósítása a terror fejlődésének új szakaszát jelzi. Hasonlóra a tavalyi londoni metró- és buszrobbantásoknál is volt példa: akkor is látszólag békés polgárokból lettek gyilkos terroristák. Ráadásul mindkét eset gyanúsítottai olyan muszlimok, akik Nagy-Britanniában születtek, sőt akadt európai származású társuk - a mostaniak közt három - is, aki felnőttként tért át az iszlám hitre.

Legalább nyolc gyanúsított Walthamstow-ban él, és a The Times című napilap szerint ugyanabba a - zsinagógából átalakított - Queens Road-i mecsetbe, a Masjid-E-Umerbe járt. Bár a szélsőséges muszlim csoportokat állítólag távol tartották, a mecset falai közé beengedték a magát misszionárius szervezetként beállító, konzervatív Tabligi Dzsamaatot, amelyről az FBI úgy véli, az al-Káidának toboroz újoncokat. A francia és a Fülöp-szigeteki hírszerzés szerint is szélsőséges csoportokkal cimborál a tömörülés, melynek 1989 óta legalább 400 tagja kapott terroristakiképzést pakisztáni vagy afganisztáni táborokban. A Tabligi mecsetjeibe járt a tavaly júliusi robbantások két elkövetője és az iszlámra áttért brit Richard Reid is, aki 2001-ben a cipője sarkába rejtett bombával akarta megsemmisíteni az American Airlines légitársaság Párizsból Miamiba tartó gépét.

A Tabligi Dzsamaat angliai táborait rendszeresen látogatta a londoni Metropolitan Egyetem most letartóztatott, 22 éves biokémikus-hallgatója, Vahid Zaman is. Ő vezette az iskolai iszlám kört, amelynek helyiségeiben egyebek közt a dzsihádot éltető dokumentumokat találtak. Ez csak erősítette a gyanút, hogy a brit felsőoktatási intézmények a tagtoborzó muszlim szervezetek kedvelt vadászterületévé váltak. Anthony Glees biztonsági szakértő szerint az utóbbi másfél évtizedben több mint húsz egyetemre és főiskolára szivárogtak be szélsőséges muszlim csoportok.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.