Koszovó is elmegy?
A március elején Moszkvában járt szerb küldöttséggel a vendéglátók éreztették, Oroszország nem tudja megakadályozni...
A március elején Moszkvában járt szerb küldöttséggel a vendéglátók éreztették, Oroszország nem tudja megakadályozni, hogy hosszabb távon függetlenséget szerezzen a dél-szerbiai, albán többségű Koszovó tartomány - értesült a HVG belgrádi forrásokból. A megbeszéléseken ugyan az orosz politikusok hangsúlyozták, hogy nem támogatják a kétmilliós térség különválását, illetve Koszovó és Albánia egyesülését, ám úgy vélekedtek, a függetlenedés folyamata megállíthatatlannak tűnik. Brit sajtóértesülések szerint egyébként az oroszok már Washingtonnal is megállapodtak abban, hogy Moszkva nem fogja megakadályozni Koszovó Szerbiától való elszakadását, miután az amerikai politikusok megerősítették, a tartomány függetlenné válása semmiképpen sem teremthet olyan precedenst, mely alapul szolgálhatna az Oroszországhoz tartozó térségek - például Csecsenföld - önállóvá válásához.
Eredménytelenül ért véget eközben Bécsben a Koszovó jövőjéről folyó tárgyalások második szakasza, az érdekeltek egyebek mellett nem tudtak megállapodni abban, miként finanszírozhatja Szerbia Koszovó szerb többségű önkormányzatait. Belgrád a közvetlen finanszírozást szorgalmazta, míg az albán küldöttség szerint csak a tartományi központ közvetítésével juthat pénz az egyes önkormányzatoknak.
A megegyezést többek között az is nehezítette, hogy a koszovói albán küldöttség élére azt a Hashim Thaqit nevezték ki Pristinában, aki szerbiai vádak szerint részt vett a koszovói szerb lakosság elleni albán terrorakciókban. Thaqi ellen Szerbiában körözés van érvényben, és Belgrádban ezért provokációnak tartják a Koszovó függetlenségéért harcoló Koszovói Felszabadítási Hadsereg (UCK) egyik megalapítójának és vezetőjének előtérbe helyezését.