2006. február. 22. 00:00 Utolsó frissítés: 2006. február. 22. 18:06 Világ

Hamász-várás Moszkvában

"A hidak felégetése ugyan a legkönnyebb megoldás, ám biztos vagyok abban, hogy ez a politika nem túl ígéretes" -...

"A hidak felégetése ugyan a legkönnyebb megoldás, ám biztos vagyok abban, hogy ez a politika nem túl ígéretes" - magyarázta a napokban újságíróknak Vlagyimir Putyin elnök, hogy meghívta Moszkvába az Izrael, az EU és az Egyesült Államok által terrorista szervezetként számon tartott Hamász vezetőit. Az orosz államfő azt is hozzátette, a Hamász demokratikus és szabad választásokon került többségbe a palesztin önkormányzat parlamentjében, így a szervezet képviselőinek meghívása egyben azt is jelenti, hogy Moszkva elismeri a palesztin nép döntését.

Alekszandr Kalugin, az orosz külügyminisztérium közel-keleti ügyekben illetékes különmegbízottja jogi érvekkel is igyekezett alátámasztani az orosz álláspont helyességét. "A Hamász az orosz törvények szerint nem terrorista szervezet, és a radikális csoport nincs rajta az ENSZ terrorista csoportokat tartalmazó listáján sem" - mondta Kalugin az Eho Moszkvi moszkvai rádióadónak adott nyilatkozatában. A külügyi illetékes emlékeztette a hallgatókat, hogy Moszkva minden alkalommal elítélte a Hamászt, ha a szervezet tagjai terrorista merényletet követtek el, így a március elején esedékes moszkvai tárgyalások nem jelentik azt, hogy Oroszország jóváhagyná a Hamász módszereit.

Oroszországban egyébként úgy tudják, az izraeli állításokkal ellentétben nincs kapcsolat a Hamász és az Oroszországhoz tartozó Észak-Kaukázusban tevékenykedő terrorista csoportok között. "Soha nem volt kapcsolat a Hamász és a csecsen terroristák között" - mondta az Interfax orosz hírügynökségnek Valerij Manyilov, az orosz vezérkari főnök volt helyettese. Moszkvai vélemények szerint egyébként nem kizárt, hogy az - amúgy Európában egyedüliként a francia diplomácia által is támogatott - orosz meghívás mögött részben az áll, hogy Oroszország az iszlamista radikálisoknak tett gesztussal igyekszik elérni: a külföldi szélsőségesek ne támogassák az oroszországi radikális csoportokat.

Putyin elnök közben belekeveredett az izraeli parlamenti választásokat megelőző kampányba is. A Likud egyik választási hirdetésében - miközben Putyin arca fokozatosan átalakul Ehud Olmert ügyvezető izraeli miniszter képmásává - a választási győzelemért harcoló párt Olmertet és Putyint tette felelőssé azért, hogy a Hamász egyre inkább szalonképes politikai erővé válik. "Nem Putyin, hanem Olmert volt az, aki szőnyeget terített a Hamász elé, Putyin csak pirosra festette a díszszőnyeget" - hallható a választási hirdetésben. Oroszország tiltakozott Putyin képének használata miatt, és a külügyminisztérium szerint az incidens megronthatja a két ország viszonyát.