2005. szeptember. 28. 00:00 Utolsó frissítés: 2005. szeptember. 28. 18:03 Világ

Szabad a munka?

Formálisan 2006-tól, érdemben pedig 2011-től Svájc megnyitja munkaerőpiacát a 10 új EU-ország munkavállalói...

Formálisan 2006-tól, érdemben pedig 2011-től Svájc megnyitja munkaerőpiacát a 10 új EU-ország munkavállalói, vállalkozói és szabadfoglalkozású (orvosok, ügyvédek, építészek) állampolgárai előtt. Sőt a Tages Anzeiger című napilap értesülése szerint munkanélküliek is mehetnek majd állást keresni Svájcba, három hónapos időtartamra nem is kell magukat bejelenteniük. De a további tartózkodás már engedélyhez kötött, és indokolt esetben egy évre terjeszthető ki. Önálló vállalkozásba a tíz országból már most bárki belefoghat (számukat 2007-ig kontingens szabályozza), de hat hónap leteltével igazolnia kell az illetőnek, hogy bejelentett lakcímmel, ügyfelekkel és üzletmenettel rendelkezik, amiből képes megélni. Svájc az építészek és az orvosok diplomáját automatikusan elismeri, a többiek esetében ezt attól teszi függővé, hogy a képzettség tartalma, ideje megegyezik-e a svájcival. Szolgáltatói tevékenységet (például kertészkedést, biztonsági szolgálatot, tisztítást, építést) külön engedély nélkül évi három hónapra lehet vállalni, de 2011-ig ebben a foglalkozási csoportban is mennyiségi korlátozás érvényesül.

Akik nem munkavégzésre érkeznek Svájcba, de bizonyítják, hogy el tudják tartani magukat - ebbe a kategóriába tartozhatnak a nyugdíjasok, diákok, vagyonosok -, azok letelepedhetnek. Aki letelepedési engedélyt kap, az magával viheti családját (feleségét, gyermekeit, szüleit, apósát, anyósát), és ez azokra is érvényes, akik nem keresnek eleget ahhoz, hogy családjukat is eltartsák, és ezért szociális támogatásra szorulnak. A maximum egyéves tartózkodási engedéllyel rendelkező külföldi, ha 12 hónapos svájci munkavégzést tud igazolni, munkanélküli-segélyre jogosult, az ötéves tartózkodási engedéllyel rendelkezők esetében ennél az otthoni munkaviszonyt is elismerik, és ők ugyanúgy jogosultak szociális segélyre, mint a svájci állampolgárok.

Az úgynevezett belföldi előny elve érvényesül 2011-ig, azaz a Tízek állampolgáraiból egy svájci cég bárkit csak akkor vehet fel, ha az adott állást svájcival, illetve már letelepedett külföldivel igazoltan nem tudja betölteni. Az említett időpontig a kantonok - mielőtt a munkavállalási engedélyt kiadják - minden egyes esetben kötelesek ellenőrizni a bér- és munkafeltételeket. A jövő évtől érvényes egyezség szerint ötéves tartózkodási engedélyt az első esztendőben a Tízekből összesen - országokra ez a szám nem lebontott - 1300-an kaphatnak, számuk 2011-ig 3000-re mehet fel. Az egyéves tartózkodás induló kerete 12 400 fő, 2011-ig 29 ezerre nőhet, attól kezdve nem lesz felső határ. Amennyiben 2011 után még mindig túl sok lenne a bevándorló a tíz tagországból (Málta és Ciprus lakói előnyösebb elbírálásban részesülnek a többieknél), a kontingentálás időtartama 2014-ig kiterjeszthető.