2006. január. 18. 00:00 Utolsó frissítés: 2006. január. 18. 17:12 Társadalom

Brit regiszter

A brit választási rendszer sajátosságai miatt ("a győztes mindent visz", nincs pártlista, csak egyéni jelöltekre lehet...

A brit választási rendszer sajátosságai miatt ("a győztes mindent visz", nincs pártlista, csak egyéni jelöltekre lehet szavazni, vagyis a töredék szavazatok nem hasznosulnak) a választási kampány rövid, s jobbára az egyéni körzetekben zajlik. Ebbe egyre inkább bekapcsolódnak a civil szervezetek, szakszervezetek, főként környezetvédelem, az Európai Unió és az egészségügy kérdésköre vonzza az összefoglalóan "harmadik félként" emlegetett szereplőket.

Az ő kötelmeiket a 2001-ban hatályba lépett Political Parties, Elections and Referendums Act, azaz a politikai pártokról, választásokról és referendumokról szóló törvény (PPERA) szabályozta. Eszerint "harmadik fél" minden olyan szervezet, személy, amely egy bizonyos párt vagy bizonyos jelöltek mellett kampányol a brit vagy az európai parlamenti választásokon. Ha ezek regisztráltatják magukat a választási bizottságnál, akkor többet költhetnek a választási kampányban az általuk támogatott jelöltekre, illetve ügyekre, mint a nem regisztráltak. Az utóbbiak Angliában 10 ezer fontot, Skóciában, Walesben és Észak-Írországban pedig 5-5 ezer fontot korteskedhetnek el, míg a PPERA alá tartozók például Angliában 793 500 fontot költhetnek a brit, 159 750 fontot az európai választásokon. Ez a pénz mindarra elszámolható, ami az általuk támogatott jelölt választási sikeréhez hozzájárul, beleértve a bizonyos jelöltekről való "lebeszélés" vagy ügyek elleni kampány költségeit is.

A választásokat követően a harmadik felek kötelesek tételesen elszámolni kampánykiadásaikkal. Ha 250 ezer fontnál kevesebbet költöttek, három hónapon belül, ha többet, akkor hat hónapon belül kell az auditált elszámolást benyújtaniuk a választási bizottságnak. Ezen túl fel kell tüntetniük mind a saját kampányukra kapott, mind az általuk adott és 5 ezer fontot meghaladó adományok összegét. A beszámolókat ellenőrzik, majd közzéteszik.

TÓTH VALI / LONDON