A miskolci plakátügy és érintettjei
Nem gyakorolt nyomást a rendőrségre a Fiatal Baloldal miskolci vezetője, aki a fideszes plakátok letépkedésére, átragasztására buzdított - állapította meg a napokban lezárult rendőrségi vizsgálat. Az ifjú politikusnak azonban valóban lehettek rendőrségi kapcsolatai.
"Nem történt semmiféle felkérés a rendőrök irányába arra vonatkozólag, hogy legyenek elnézőek" - ezt állapította meg a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság, miután kivizsgálta, hogy Varga Gergő, a Fiatal Baloldal (FIB) miskolci elnöke, illetve Balogh János helyi MSZP-s aktivista sértett-e bármilyen normát. Utóbbiak (főképp Varga) ugyanis egy pártmunkára jelentkező ifjút - mint utóbb kiderült, a Hír Tv inkognitóban, rejtett kamerával dolgozó riporterét - egyebek mellett azzal biztatták a fideszes kampányplakátok tönkretételére: dolgozzanak csak nyugodtan, mert "már reggel szóltam a rendőröknek, hogy ne vegyenek már észre minket". Mindez néhány hete történt az MSZP megyei irodájában, a politikai botrányt pedig az váltotta ki, hogy a kormányoldalt rendszeresen bíráló hírtelevízió utóbb közzétette a titokban készült felvételt. A gyanúba kevert rendőrség illetékesei kezdetben azzal hárítottak, nincs szükség semmilyen lépésre, hiszen köztudomású, hogy a testület munkatársai "elfogulatlanul és részrehajlás nélkül végzik munkájukat". Később mégis teljes körű vizsgálatot rendeltek el.
A botrány főszereplői valóban ismerhetik a rendőrség egyes munkatársait is - ha nem is pontosan úgy, ahogy azt a felvételek sugallták. Varga ugyanis azt állította a felvételen, hogy ő Szűcs Erika országgyűlési képviselőnek, Miskolc alpolgármesterének, az MSZP országos választmánya elnökhelyettesének a titkára, s Szűcs akár munkahelyszerzésben is segítséget tud nyújtani. Szűcs azonban tagadja, hogy ilyen kapcsolatban lettek volna. Miskolcon azonban a nagy befolyású, régi mozgalmi motoros politikus asszonyt (az MSZMP Borsod megyei bizottságának egykori gazdaságpolitikai titkára) vélik már Varga édesapja, Varga Zoltán (MSZP) önkormányzati képviselő politikai karrierjének egyengetése mögött is. Az idősebb Varga - a Szovjetunió belügyi akadémiáján szerzett diplomával - a miskolci rendőrség bűnügyi nyomozója lett, majd 1990-ben a bankvilág felé váltott. A Magyar Hitel Bank Rt. azon mátészalkai fiókjának lett az igazgatója, ahonnan a később a magyar Bonnie és Clyde-ként elhíresült rablópáros férfi tagja, még mint biztonsági őr, mintegy 30 millió forintot rabolt. 2002-ben egyéni képviselői helyet szerzett Miskolcon a párt legnagyobb szavazóbázisának számító avasi lakótelepen, majd ő lett az önkormányzati testület komoly befolyást biztosító gazdasági bizottságának vezetője.
Úgy tűnik, a közéleti aktivitás Vargáéknál átöröklődött a következő generációra, de az nem derült ki, valóban olyan biztos háttere van-e Varga Gergőnek, mint amilyet a titokban rögzített felvétel sejtet. Az ifjabbik Varga egyébként az önkormányzati tulajdonban lévő városi újságot és televíziót működtető Miskolci Kommunikációs Kht. (Mikom) munkatársa. "Mindenkit ismer, jó kapcsolatrendszerrel rendelkezik" - indokolta az alkalmazását a HVG-nek Karosi Imre, a kht vezetője. Hozzátéve azonban azt is, szerinte nem igaz az a történtek után lábra kapott vélekedés, hogy Varga az önkormányzati cégek hirdetéseinek lapban való elhelyezéséért jelentős hirdetésszervezői jutalékot vesz fel. "Minimálbérért dolgozik, és ha kell, molinót szögez vagy szervezi a kht promóciós kampányait" - állította Karosi. Az ifjabb Varga a botrány kipattanása óta elérhetetlen - Sztupák Péter megyei FIB-vezér szerint azért, mert nagyon megviselték a történtek. Történetesen éppen a Mikom által megjelentetett hetilapban nyilatkozta korábban a Hír Tv-s felvételen Vargát erősítő Balogh, hogy küzdősportedzéseket tart miskolci rendőröknek is. "Ebből egy szó sem igaz, az újságíró teljesen félreértette, amit mondtam neki" - állította most a HVG-nek Balogh, aki először tagadta, hogy ő volt a felvételen, de pár perccel később egy, az adás internetről letölthető változatából kiprintelt fotó láttán, amelyen ő is felismerhető, elismerte "érintettségét". A jelenleg a miskolci önkormányzat megrendelésére épülő Jégcsarnok kivitelezésén dolgozó, Romániából áttelepült pártaktivistát egyébként az idén azért ítélte el a bíróság jogerősen közokirat-hamisításért, mert amikor az egyik önkormányzati tulajdonú cégnél alkalmazni akarták, hamis diplomát mutatott be.
PUSZTAI LÁSZLÓ