Várólistás támogatás
Nem kapták meg az egyházi közgyűjtemények és közművelődési intézmények a költségvetési törvény szerint nekik járó...
Nem kapták meg az egyházi közgyűjtemények és közművelődési intézmények a költségvetési törvény szerint nekik járó állami támogatás időarányos részét. A reformátusoknak az idén 240 millió forintot kellene kapniuk a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumán (NKÖM) keresztül, de ennek az összegnek a harmada sem érkezett meg eddig. Késlekedik a katolikus gyűjtemények harmadik negyedévben esedékes 146 millió forintjának átutalása is, ami Veres András, a püspöki konferencia titkára szerint súlyos gondokat okoz. Az alkalmazottak bérének kifizetését például csak belső átcsoportosításokkal tudják megoldani. Hozzátette azt is, a késlekedés nem példa nélküli, voltak csúszások korábban az egyházi szociális intézményeknek járó állami támogatások folyósításánál is. Gulyás Kálmán, az NKÖM egyházi kapcsolatokért felelős államtitkára technikai okokkal magyarázta, hogy adós maradt a tárca, de hozzátette, elvonásról nincs szó, és az elmaradt támogatás szeptember végéig megérkezik az érintettekhez.
A különböző - de főként a történelmi - egyházak által működtetett, száznál is több közgyűjteményben (könyvtárban, levéltárban, múzeumban) összesen mintegy háromszázan dolgoznak, a létszám- és szakemberhiány miatt az állomány gondozása, rendszerezése nehézkes, számos kívánnivalót hagy maga után. Összehasonlításképpen: míg a Könyvtári Intézet 2001-ben megjelent statisztikája szerint a magyarországi nyilvános könyvtárakban 15 ezer, a szakkönyvtárakban pedig közel 9 ezer kötet jutott egy könyvtárosra, a debreceni Református Nagykönyvtárban 32 ezer, a katolikus egyház esztergomi főszékesegyházi könyvtárában, illetve Pannonhalmán a bencéseknél 50 ezer kötet. Ráadásul utóbbiak többsége száz-kétszáz évnél is régebbi, komoly gondoskodást igénylő kiadvány.
Az egyházi közgyűjtemények állami támogatásának "indoka" 1990-től az volt, hogy ezekben az intézményekben olyan jelentős értéket képviselő, kultúrtörténeti jelentőségű anyag található, amely nem csupán az adott vallási közösség számára fontos. A dokumentumok közcélú hasznosítása azonban a mai napig akadozik. Mint az Gáborjáni Szabó Botond, a téma hazai kutatójának vizsgálataiból is kiderül: a magyarországi egyházi könyvtárak, gyűjtemények nagyon eltérő eredményeket tudnak felmutatni a számítógépes katalógusok kiépítésében. Van olyan intézmény, amelynek online nyilvántartásában már százezernél is több találat érhető el: ilyen például a pannonhalmi apátsági könyvtáré. Az informatikai fejlesztésekben élen járó magyar bencések mellett az egri, a kalocsai, illetve a Ráday Könyvtár és a Sapientia Főiskola is évek óta részt vesz egy közös, nyilvános adatbázis kiépítésében.