2005. július. 27. 00:00 Utolsó frissítés: 2005. július. 27. 19:50 Társadalom

Tusnádfürdői emlék

Tusnádfürdői Fidesz-kokárda© Túry GergelyOrbán Viktornak a szomszéd országokban is akadt békülnivalója.

Tusnádfürdői Fidesz-kokárda
© Túry Gergely
Orbán Viktornak a szomszéd országokban is akadt békülnivalója. Az utóbbi években roppant fagyosak voltak kapcsolatai például Markó Bélával, a legnagyobb határon túli magyar párt, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) vezetőjével. A kapcsolat megromlása még az Orbán-kormány idején kezdődött, hiszen Markóék úgy érezték, Tőkés Lászlóval és híveivel folytatott belső harcukban a Fidesz a másik oldalt támogatja. A Fidesz-vezérkar viszont azt nézte rossz szemmel, hogy az RMDSZ paktumot kötött a baloldali Nastase-kormánnyal. Markó és Tőkés végül szakított, s az RMDSZ vezetői kizárták a pártból szövetségen belüli vetélytársukat. Később pedig az RMDSZ közreműködésével - adminisztratív eszközökkel - akadályozták meg, hogy a Fidesz-MPSZ egyes vezetői, különösen Kövér László által támogatott Magyar Polgári Szövetség elindulhasson a tavalyi romániai választásokon (HVG, 2004. november 16.).

Mostanra azonban a fideszes politikusok "megbocsátottak" az egykori pártfogoltjaikat ért sérelmekért, s hajlandóak voltak kibékülni Markóval. Paradox módon e kapcsolat javulása leginkább a magyar szocialistáknak köszönhető, akik a 2002-es választási győzelmük után velük szorosan együttműködő Markót elidegenítették maguktól a kettős állampolgárság ellen folytatott akcióikkal. Már a tavalyi állampolgársági kampány idején találkozott Orbán és Markó, ám ellentéteiket, úgy látszik, csak mostanra tudták félretenni annyira, hogy megállapodjanak a pártjaik közötti szorosabb kapcsolatról. Első hosszabb megbeszélésükre Budapesten került sor két héttel ezelőtt, miután Markó a román kormányválság és az esetleges új választások kiírása miatt találkozót kért Orbántól. Ennek nyilvánvalóan az volt a célja, hogy az esetleges őszi előrehozott romániai választáson a Fidesz-MPSZ ne támogassa az RMDSZ erdélyi magyar ellenfeleit, sőt ne is lépjen fel Markóék ellen. Erre sikerült is az RMDSZ-elnöknek ígéretet kicsikarnia Orbántól, s ennek fejében a tusnádi találkozón ígéretet tett arra, hogy nyitottabban politizálnak majd, s "a szövetség ernyője alatt valamennyi politikai irányzat megtalálja a helyét". Ehhez persze a Tusnádon Markóval hosszú idő után először egy asztalhoz ülő Tőkésnek is lesz pár szava, ám az RMDSZ-elnök ügyesen a Fideszre hárította, hogy hasson a püspökre és híveire.

A tusnádfürdői tárgyalásokon megállapodtak, hogy a jövőben rendszeres és hivatalos kapcsolatot tartanak, a Fidesz-elnök például szeptemberben az RMDSZ vendége lesz egy pártdelegáció élén. Orbánék mindezzel valószínűleg elérték azt, hogy a legnagyobb határon túli magyar párt ne forduljon ellenük a jövő évi választási kampány idején. Ennek nyomán Orbán kifejtette tusnádi fórumán, hogy fő célnak a határon túli magyarok autonómiáját tartják - ehhez például a romániai régiók újraszabását látják szükségesnek -, és "a szórványmagyarság számára a megoldás továbbra is a kettős állampolgárság".

Gazdaság Sztojcsev Iván 2025. január. 08. 11:41

Lázár bejelentette: 20 perc késés után visszajár a vasúti jegyár fele, buszt küldenek nyáron a vonat helyett, ha nincs klíma

Tíz vállalással indította el Lázár János az évet: a miniszter bejelentette, hogy júniustól 20 percnél nagyobb késés után visszajár a jegyár fele, buszos rásegítéssel készülnek a nyári főszezonra, és mellékesen azt is elmondta, hogy decemberben a GYSEV-ben még nagyobb tulajdonrészt szerzett a magyar állam, úgyhogy több dunántúli megye teljes hálózatát átadják.