2005. július. 06. 00:00 Utolsó frissítés: 2005. július. 06. 16:35 Társadalom

Élet a küszöb alatt

Választási egyeztetőfórumot hozott létre néhány radikális jobboldali csoport a múlt héten annak reményében, hogy 2006-ban közös zászló alatt bejuthatnak a parlamentbe. Az együttműködéstől vonakodó MIÉP nélkül ez azonban aligha sikerülhet.

"Mi vagyunk a MIÉP" - mondta a HVG-nek Kakuk Attila, a Magyar Önvédelmi Mozgalom vezetője, aki múlt szombatra találkozóra hívta a radikális jobboldali szervezeteket. A kijelentés nemcsak arra utal, hogy a távol maradó Csurka-pártot "pótolják" az ott lévők (Kakuk korábban maga is MIÉP-elnökségi tag volt), hanem arra is, hogy a cél: bejutni a parlamentbe. A jövő évi választások előtti helykeresésben a magukat nemzeti radikálisnak nevező kisebb szervezetek gőzerővel kutatják az összefogás lehetőségét. Azt ugyanis szinte valamennyien belátják, egyedül nem sokra mennek, egyetlen szervezetnek sincs esélye önállóan átlépni a 5 százalékos listás szavazatküszöböt.

A MIÉP, úgy tűnik, még reménykedik ebben, egyelőre ugyanis minden összefogási kísérlettől távol tartja magát. Holott e pártnak is lehetne oka a szövetségkeresésre, hiszen amióta a 2002-es választásokon kiesett a parlamentből, kudarcot kudarcra halmoz. A 2004. júniusi európai parlamenti választásokon már csak 2,35 százalékot ért el (72 ezer szavazattal), meg sem közelítve korábbi listás eredményeit. Nem sok jóval biztathatták a párt vezetőit az időközi választások eredményei sem: Sopronban 3-4 százalék között kaptak a különböző választási fordulókban, míg Szécsényben az első, érvénytelen fordulóban 1 százalék alatt maradtak, s jelöltjüket a másodikra már vissza is léptették. Ennek ellenére sem volt meglepő, hogy nem reagált a MIÉP arra a megkeresésre, amellyel a Kakuk-féle mozgalom hívta meg Dobogókőre a nemzeti radikális pártokat és mozgalmakat. Az egyeztetésen részt vevő jelentősebbnek számító csoportok közül egyébként egykori MIÉP-eseket tömörít például a Schuster Lóránt vezette Magyar Nemzeti Front, s a Jobbik Magyarországért Mozgalom vezetői is Csurka István pártjában bontogatták szárnyaikat.

"Célunk egy választási párt létrehozása, így talán esélyünk lesz a parlamentbe jutásra" - mondta Kakuk, s hozzátette, hogy már fel is állítottak egy egyeztetőtestületet. Az elkövetkező hetekben igyekeznek megállapodni egy "nemzeti minimum" programban, s csak azután kezdik a pártalapításról a tárgyalásokat. Azt ugyanis kizárta Kakuk, hogy a többi szervezet egy már meglévő párt, például a Jobbik listáján induljon. E szervezet egyébként óvatos volt: a találkozóra való meghívást elfogadta, ám a további együttműködésben egyelőre nem vesz részt.

"Egy nem túl kellemes szombati teadélutánon vettünk részt, hatékony munkát nem várunk ettől a szerveződéstől" - összegezte tapasztalatait Szabó Gábor, a Jobbik pártigazgatója. Nem is írták alá a találkozó végén kiadott, együttműködésre felszólító szándéknyilatkozatot. A párt jelenleg egyedül készül a választásokra, s mind a 176 egyéni választókerületben szeretnének saját jelöltet állítani. Nem lesz könnyű: vannak kerületek, ahol a pártnak egyetlen települési alapszervezete sincs. Az eddigi időközi képviselő-választási eredményeik is felemásak: míg Szécsényben Franka Tibor az első fordulóban közel 4, a másodikban is több mint 2 százalékot kapott, addig Sopronban idén tavasszal jelöltjük az első fordulóban 1, a másodikban 0,7 százalékot ért el. Jelenleg 61 képviselőjelölt-jelöltjük kampányfelkészítése folyik, de Szabó elmondása szerint nemsokára döntés születik további mintegy ötven kiszemeltről.

A Jobbik is úgy látja azonban, összefogás nélkül nehezen lehet sikeres a választási harc, s nem zárkóznak el a szövetségtől. Korábban már ők is kezdeményeztek együttműködést egyes szervezetekkel, ám nem jártak sok sikerrel, idén tavasszal például szándéknyilatkozatot írtak alá a Magyar Nemzeti Fronttal és az FKGP-vel, ám pár nappal később már nem a kisgazdák nevében aláíró Réti Miklós volt a Belgrád rakpartiak elnöke. Az FKGP egyébként képviseltette magát a szombati rendezvényen, a választási együttműködésről szóló szándéknyilatkozatot viszont nem írta alá. Információink szerint ők is az önálló induláson gondolkodnak, de elképzelhető, hogy felélesztik az egyik korábbi elnökük, Deák József által 2004 elején az MDF-fel kötött szövetséget. A jelenleg a "demokratikus közép" jelszavával operáló fórumnak jól jönne ez az együttműködés, miközben nyilvánvalóan nem szeretne egy csoportba kerülni a nemzeti radikálisokkal.

Már csak azért sem, mert a szombati rendezvényen részt vett a magát hungaristának valló, bíróság által első fokon betiltott Vér és Becsület Kulturális Egyesület is. A Jobbik nyíltan nem határolódott el tőle, ám Szabó annyit megjegyzett kérdésünkre, hogy "a szombaton megjelent szervezetek között voltak, amelyekkel eddig sem és ezután sem szeretnénk tartani a kapcsolatot". A többi szervezet viszont, úgy tűnik, igen, hiszen a Vér és Becsület képviselője is aláírta az együttműködési nyilatkozatot. "Mi állapítjuk meg a kereteket, amelyek alkotmányosak és demokratikusak lesznek, s ha ezeket elfogadják, részt vehetnek a munkában" - magyarázta Kakuk.

A radikális jobboldalt csak az segíthetné parlamenti mandátumhoz, ha összeállna az egykori, 1998-as MIÉP, tehát mind a Jobbik, mind a Magyar Nemzeti Front újra Csurka szárnyai alá húzódna. Erre, a jelek szerint, egyikük sem hajlandó, s a MIÉP jelenlegi vezetése is árulóként tekint a dezertőrökre, ami ugyancsak valószínűtlenné teszi a választási együttműködést.

RIBA ISTVÁN

Élet+Stílus Pálúr Krisztina 2025. január. 16. 18:16

Egy milliárdos emberkísérlete a Netflixen: a techvállalkozó, aki vagyonokat költ arra, hogy újra 18 éves legyen

Bryan Johnson két évvel ezelőtt robbant be a köztudatba azzal, hogy vállalta, időt és pénzt nem sajnálva, saját magán kísérletezve próbálja kideríteni, képes-e visszafiatalodni. Nem ő az egyetlen, aki techvállalkozóként megszállottja az örök életnek vagy fiatalságnak, és csak idő kérdése volt, mikor forgatnak róla is dokumentumfilmet.