2007. szeptember. 05. 00:00 Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 05. 16:42 Szellem

Kihívások és válaszok

Az általános adaptációs szindróma (közkeletű nevén: a stressz) az élet szükséges velejárója, a szervezet bármilyen...

Az általános adaptációs szindróma (közkeletű nevén: a stressz) az élet szükséges velejárója, a szervezet bármilyen (vagyis nem csak a pszichés) megterhelésre adott válasza - vetette fel 1936-ban a Nature című amerikai szaklapban a stresszelméletet megalkotó magyar származású, endokrinológusként Kanadában alkotó Selye János. A száz éve született hormonkutató három fázisra tagolta a kihívásra adott válaszokat. Ezek közül az elsőt alarmreakciónak nevezte. Ennek során a fenyegetett élőlény eldönti, hogy harcoljon vagy megfutamodjon, miközben a szervezet blokkolja az éppen nem létfontosságú funkciókat (például az emésztőrendszert), és aktívabb működésre serkenti a válaszreakcióhoz szükségesebbeket, mint a vérkeringést - vezet be az elméletbe Kopp Mária, a SOTE Magatartástudományi Intézetének professzora. Bár az alarmreakciónak elsősorban - a modern társadalmakban egyre ritkább - fizikai fenyegetettség esetén van jelentősége, a szervezet ugyanígy reagál például egy váratlan közlekedési helyzet megoldása során is.

Ha a stresszhelyzet nem oldódik meg, következik a második fázis, az úgynevezett ellenállás szakasza, amikor a szervezet egy rendszeres krízishelyzetben - például a sportoló a versenyen, illetve a bróker a tőzsdén - már rutinosan kezeli az ismert nehézségeket. A selyei stresszelmélet szerint e két szakasz nélkülözhetetlen velejárója mind a fizikai, mind a pszichés fejlődésnek, míg a harmadik szakasz, a kimerülés már kórosnak tekinthető. Abban ugyanis a tartósan fennálló stressz hatására súlyos pszichés zavarok (depresszió), netán halálos betegségek is kialakulhatnak. Selye ezt úgy bizonyította, hogy huzamos ideig jeges vízben úsztatott patkányokat, amelyek végül - immun- és keringési rendszerük összeomlása után - mind elpusztultak.

A mintegy tíz alkalommal Nobel-díjra jelölt - ám azt soha el nem nyerő - magyar hormonkutató mindig is fontosnak tartotta, hogy a szervezet egészét, vagyis a szervek és a sejtek szintjét is vizsgálják a stressz kapcsán. E téren áttörést - ad tudománytörténeti áttekintést Kopp Mária - csak a 20. század végének robbanásszerű molekuláris biológiai, biokémiai, illetve bioinformatikai fejlődése hozott.

Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.