2007. október. 24. 00:00 Utolsó frissítés: 2007. október. 24. 17:28 Pénzügyek

Plusz-mínusz

A nyugdíjtörvényekben 2008-tól lesz néhány előnyös változás is.

A nyugdíjtörvényekben 2008-tól lesz néhány előnyös változás is. Ilyen például az özvegyi nyugdíj feléledési szabályának módosítása. Erre az Alkotmánybíróság kötelezte június eleji határozatában az Országgyűlést. "Jobb későn, mint soha" alapon, ugyanis a testület az 1993. március 1-jétől hatályos szigorítások egy részét találta az alaptörvénnyel ellentétesnek. Ezt korrigálja majd a parlament azzal, hogy az 1993 márciusa előtt megözvegyülteknél házastársuk halálát követően a másoknál érvényes 10 évvel szemben 15 év lesz a feléledési szabály. Azaz akkor lesznek jogosultak állandó özvegyi nyugdíjra, ha például a házastárs halálától számított 15 éven belül betöltik (betöltötték) a nyugdíjkorhatárt. Miután a nyugdíjfolyósítók nem rendelkeznek az érintettek adatairól, mindenkinek magának kell kérelmeznie ellátását. Kedvező az is, hogy a jelenleg hatályos szabályokkal szemben 2009-től mégsem szűnne meg a résznyugdíj, illetve a nyugdíjminimum. Az előbbi azoknak fontos, akik 15-nél több, de 20 évnél kevesebb szolgálati idővel rendelkeznek, a módosítás ugyanis továbbra is lehetővé tenné számukra az ellátást. A nyugdíjminimum megtartása pedig azok számára előnyös, akiknek szolgálati ideje ugyan eléri a teljes összegű nyugdíjhoz előírt 20 évet, járadékuk azonban korábbi alacsony keresetük miatt elmaradna a nyugdíjminimumtól.

Visszalépne a kormány attól a jelenleg hatályos szabálytól is, mely szerint a férfiak közül az 1950-1953-ban születettek a mostani (és a 2013-tól ismét alkalmazandó) 60. helyett már 59. évük betöltését követően mehetnének előrehozott öregségi nyugdíjba. Ettől is, de attól még inkább kibuktak a szakszervezetek az Országos Érdekegyeztető Tanács múlt pénteki ülésén, hogy 2009-től büntetőpontokat kapnának azok, akik előrehozott nyugdíjazásukat kérik. E szerint ugyanis akár 13,2 százalékkal is csökkenthető lenne az ellátás összege, holott akadnak olyanok is, akik nem saját elhatározásukból, hanem elbocsátásuk vagy egészségi állapotuk miatt mennek korábban nyugdíjba.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.