Mutatós trükkök
Egyre nagyobb a káosz az autóshitelek teljeshiteldíj-mutatóinál (thm).
Egyre nagyobb a káosz az autóshitelek teljeshiteldíj-mutatóinál (thm). Ma már a legtöbb ajánlatban két thm szerepel: a jelenleg és a 2005 előtt hatályos kormányrendelet szerint kalkulált. Így viszont a részletfizetési ajánlatokat böngésző ügyfelek még kevésbé ismerik ki magukat, hiszen aligha értik, minek a két szám, amikor a banki hitelnél is csak egyetlen mutatóval találkoznak.
A lízingcégek - vezetőik elmondása szerint - azért kényszerülnek erre, mert néhány versenytársuk nem veszi figyelembe a 2005. január elseje óta érvényes szabályozást, s így - jogszerűtlenül - vonzóbb, kisebb mutatóval hirdeti kölcsönét (HVG, 2005. október 29.). 2005 januárja óta ugyanis a rendelet speciális kalkulációt ír elő a devizahitelekre. Eszerint a hitel összes terhét tartalmazó mutatóba bele kell számítani a deviza vételi és eladási árfolyama közötti díjat, az úgynevezett konverziós jutalékot is. Egyes lízingcégek szerint azonban erre nincs szükség akkor, ha az adósok devizában is törleszthetik a hitelt, hiszen ebben az esetben nincs ilyen költség. Elég tehát, ha nem zárkóznak el a devizás törlesztéstől, s máris megtalálták a kiskaput.
A finanszírozók egyelőre képtelenek megegyezni az egységes számítási módszerben, s eddig nem hozott eredményt a Magyar Lízingszövetség etikai bizottságának kezdeményezése sem. A HVG információi szerint a szövetség adó- és számviteli bizottsága még tavaly év vége előtt kapta feladatául, hogy dolgozza ki a thm-jogszabály egységes értelmezésének irányelveit. Miután pedig a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete nem talál kivetnivalót sem a jogszabályt nagyvonalúan kezelő lízingcégek magatartásában, sem a mutatók szaporításában, az autókereskedésekbe betérők jobban járnak, ha személyes pénzügyi tanácsadót is magukkal vonszolnak a legjobb ajánlat kiválasztásához.