2004. április. 17. 00:00 Utolsó frissítés: 2004. december. 02. 16:43 Pénzügyek

Polgári költségek

Aki egy polgári jogvita eldöntését bíróságtól kéri, illetékként a perindításkor a követelt érték 6 százalékát kell...

Aki egy polgári jogvita eldöntését bíróságtól kéri, illetékként a perindításkor a követelt érték 6 százalékát kell lerónia, úgy, hogy az nem lehet kevesebb 7 ezer forintnál, míg a felső határ 900 ezer forint. Feleekkora összeget, a követelt érték 3 százalékát kell csak befizetni akkor, ha valaki nem perindítással kezd, hanem fizetési meghagyás kibocsátását kéri a bíróságtól. Papp Gábor ügyvéd a HVG kérdésére hangsúlyozta: csak akkor érdemes fizetési meghagyással nyitni, ha a jogosult majdnem biztos lehet benne, hogy a másik fél nem vitatja a követelést, ellenkező esetben csak időt veszít. Újabb 6 százalékot kell leróni, ha valamelyik fél nem fogadja el az elsőfokú ítéletet, és fellebbez - de csak a jogorvoslattal támadott rész arányában. A bírói döntés jogerőssé válásakor a pervesztesség-pernyertesség mértékében elszámolják a felek között az illetékköltséget. Ha például egy 10 millió forintban megjelölt követelésből a felperes javára csak 5 millió forintot ítélnek meg, akkor az összesen 600 ezer forintos illetéket végül fele-fele arányban viselik a felek.

Szükség lehet az ítélet végrehajtó segítségével történő kikényszerítésére - ez további 1, illetve 3 százalék, attól függően, hogy helyi vagy megyei, fővárosi bíróság verdiktje vált-e jogerőssé. Fizetni kell természetesen az ügyvédnek is. Hogy mennyit, az nemcsak az ügy jellegétől, de a jogi képviselő "befutottságától" is függ, a tényleges ügyvédi díj néhány tízezer forinttól csillagászati összegekig terjedhet. Jellemző, hogy az idén az állam a rászorulók számára jogi segítségnyújtást kínáló ügyvédek, közjegyzők munkája ellenében 2300 forintos óradíjat érvényesít.

A rászorulók megúszhatják az illeték megelőlegezését, rendkívüli esetben a megfizetését is, ha úgynevezett illetékfeljegyzési jogot vagy költségmentességet kérnek. Előbbi esetben nem kell előre leróni az illetéket, de az eljárás végén a pervesztesség mértékében fizetni kell, míg a költségmentességi kedvezményt kapott személynek semmiképp sem kell illetéket fizetnie. Nem hivatalos becslések szerint ha minden jól megy, egy-másfél évvel a keresetlevél beadása után már jogerős ítélet születhet, de ennél sokkal tovább is húzódhat az eljárás.

FAHIDI GERGELY

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.