Tiltott játékok
Az anyagi kár mellett súlyos presztízsveszteséget is okoznak az amerikai Mattel játékgyártónak a kínai beszállítók miatti sorozatos visszahívások.
HVG |
A polcokról levetetett 750 ezer termék zöme a legkelendőbb figurához, a Barbie babákhoz tartozó kiegészítő, de van köztük óvodásoknak való játék vonat is a Fisher-Price márkacsaládból. Mindegyiken egészségre veszélyes mennyiségű ólmot találtak a festékekben, és a bűnösök éppúgy a kínai beszállítók, mint a két korábbi riadónál. Az amerikai vállalat augusztus 2-án 1,5 millió Fisher-Price játékot hívott vissza világszerte az üzletekből, illetve a vásárlóktól - akiket kárpótolnia kell -, szintén a túl magas ólomtartalmú festékek miatt. Augusztus 18-án pedig minden korábbinál több, 18 millió kínai eredetű játékot minősítettek veszélyesnek, mert olyan apró mágnes volt bennük, amelyet a gyerek könnyen lenyelhet. Visszahívtak még csaknem félmillió, a Pixar animációs stúdió Verdák című rajzfilmjéből ismert kisautót is.
A Mattel először 30 millió dollárra becsülte a költségeit, de szakértők szerint a legutóbbival együtt már 100 millió fölé kúszik a számla. Ez persze aligha rendíti meg a Barbie és a Fisher-Price mellett a Matchbox, a Hot Wheels, a Polly Pocket vagy az American Girl márkákat is birtokló 43 országban 30 ezer embert foglalkoztató és játékait a világ szinte minden pontján forgalmazó amerikai vállalatot. A cég tavalyi bevétele az előző évinél csaknem 10 százalékkal több, 5,7 milliárd dollár volt, adózás utáni nyeresége pedig majdnem 600 millió dollár, 40 százalékkal meghaladva a 2005-öst. Mindeddig az idén sem volt gond, a forgalom a második negyedévben 6,5, a profit 15 százalékkal múlta fölül az előző év azonos időszakáét.
Súlyos lehet viszont a presztízsveszteség, ami később a bevételekben is éreztetheti a hatását. A gyerekeik egészségéért aggódó amerikai szülők máris alaposabban megnézik, honnan származnak a játékok. Mivel a kínai gyártmányokban megrendült a bizalom, megugorhat az Amerikában készült játékok kereslete - több gyártó máris külön matricával hirdeti, hogy terméke "hazai". A Bratz-babáival az utóbbi években a Barbie legnagyobb vetélytársává feljött MGA Entertainment is igyekszik betörni a résbe, és bár az ő játékai is nagyrészt Kínában készülnek, hangsúlyozza, hogy termékeivel eddig nem volt semmi gond. Szakértők szerint fellendülhet az érdeklődés a dán Lego - főleg Csehországban és Mexikóban készülő - építőkészletei és különféle robotfigurái iránt is. A Mattel részvényárfolyama a visszahívási hullám kezdete óta 7 százalékot gyengült, és csaknem 30 százalékkal marad el az áprilisi idei csúcsot jelentő szinttől.
A válságmenedzselés jegyében Robert Eckert, a Mattel vezérigazgatója egy sor kínai beszállítóval megszakította az együttműködést, illetve szigorította a minőség-ellenőrzést, és azt ígéri, ezentúl minden festékszállítmányt alaposabban tesztelnek. Az augusztus eleji festékprobléma miatt a kínai gyártócég vezetője öngyilkos lett ugyan, ám a hivatalos pekingi reakció szerint a visszahívások egy részében - például az apró mágnes esetében - az amerikai megrendelő a hibás, mert ő végzi a tervezést. Kína emellett protekcionista felhangot is érez a más iparágakat, illetve termékcsoportokat is elérő, az utóbbi hónapokban megsokasodott amerikai és EU-s minőségi kifogásokban (HVG, 2007. szeptember 1.). A múlt heti újabb botrány után azonban Hu Csin-tao államfő bejelentette, hogy Kína a jövőben - a külföldi partnerekkel közösen - komolyabban veszi a termékminőséget, és javítja az ellenőrzést.
A játékokkal kapcsolatos gondok más gyártókat is érintenek ugyan, de főként a Mattelnek jönnek rosszul, amelynek a legrégebbi és a legszorosabb a kapcsolata az ázsiai és különösen a kínai beszállítókkal. Barbie babák 1959 óta készülnek Ázsiában, több évtizede Kínában is. A cég termékskálájának kétharmada származik Kínából, fele-fele arányban az amerikai vállalattal közvetlenül együttműködő üzemekből, illetve szerződéses beszállítóktól. Egyes vélemények szerint éppen ez a beágyazottság kényelmesítette el a Mattelt, amely megbízóként talán a szükségesnél kevésbé volt következetes a termékbiztonság ellenőrzésében. Pedig hasonló minőségi gondok korábban is felmerültek, a Power Wheels kisautókkal például már 1995-ben elektromos problémák voltak, és a cég három évvel később 10 millió példányt kényszerült visszahívni. 2002-ben egy állatfigura-készlet csavarjait találták balesetveszélyesnek, és a cégnek kétszer is - először 1,1 millió dolláros, majd 975 ezer dolláros - bírságot kellett fizetnie, mert a hiányosságokról nem értesítette időben az illetékes amerikai hatóságot.
A visszahívások ráirányították a figyelmet a világ játékgyártásának kiegyensúlyozatlan szerkezetére is. A 60 milliárd dolláros piacot amerikai cégek uralják - a Mattel mellett elsősorban a Hasbro -, amelyek termékeik 60-80 százalékát 8 ezer kínai vállalkozással gyártatják. A kínai játékipar központjában, a Gyöngy-folyó deltájánál egymást érik a komor csarnokok, ahol többnyire a jobb boldogulás reményében vidékről a városokba költözött fiatal nők dolgoznak, gyakran napi 15 órát, heti hat napon át.
NAGY GÁBOR